Görüş Bildir

Sağlık Platformu uyardı: Birinci dalga tehlikesi sürüyor

Diyarbakır Sağlık Platformu, koronavirüs salgınının birinci dalga tehlikesinin hala devam ettiği uyarısında bulunarak, vatandaşların hijyen, maske takma ve fiziksel mesafe kurallarına uymasını istedi.

Diyarbakır Sağlık Platformu, koronavirüs (Kovid-19) salgının kentte geldiği son aşamaya ilişkin internet üzerinden açıklama yaptı. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, 1 Haziran itibariyle kentteki hastanelerde tedavi alan hasta sayısının 200’ü geçtiğini paylaştı. Demir, “Hastalığı önlemenin en iyi yolu kişisel hijyen kurallarına uyulması, kalabalık ortamlardan maske takılması ve fiziksel mesafenin korunmasıdır. İlimizde bu önlemlerin alınmadığı gözlenmektedir” dedi.

‘TUTUKLULAR İÇİN SAĞLIK VE YAŞAM HAKKI’

Cezaevlerinde bulunan tutukluların sağlık ve yaşam hakkının görmezden gelinmemesi gerektiğini vurgulayan Demir, “Sağlık hizmetlerine erişim ve yaşam hakkı, mahpuslar için de en temel haktır. Bu nedenle cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüler için gerekli önlemlerin alınması, sağlık hizmetlerine erişim, yaşam hakkının korunması devletlerin sorumluluğundadır. Cezaevine girmiş bir kişi alıkonulma nedeni ne olursa olsun, sağlık hizmetlerine erişim ve yaşam hakkından mahrum bırakılmayacağını bir kez daha hatırlatıyoruz” şeklinde konuştu.

 ‘BİRİNCİ DALGA TEHLİKESİ SÜRÜYOR’

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi Halis Yerlikaya ise, açıklamayı yapma nedenlerinin hastalığın toplum açısından risk teşkil ettiğinden kaynaklı olduğunu belirtti. Her gün yüzlerce kişinin yeniden hastalandığını, 30’a yakın insanın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Yerlikaya, “Bu anlamda toplumun hijyen kurallarına, maske takmasına, fiziki mesafe kuralına uyması gerekiyor. Özellikle yaşlı çok sayıda insanımızı kaybettik. Kentimizde 50’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini biliyoruz. Bildiğimiz 100’e yakın sağlıkçı testi pozitif. Bunun için sesimizi duyurmak istedik. Birinci dalga bitmedi, bulaşıcı oranın yüksek olan tehlikeli bir salgınla karşı karşıyayız. Halkımızın bu konuda var olan çağrılara duyarlı olmasını istiyoruz” çağrısı yaptı.

 ‘HASTANELERDE KISITLAMA YOK’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak da, kliniklerin normalleşme sürecine girdiğini dile getirdi. Bu yüzden ziyaretçi kısıtlaması da yapılamadığını söyleyen Orak, “Giriş ziyaretçilerle dolu. İnsanlara her şey normal gibi geliyor. Hem bizi hem kendilerini tehlikeye atmış oluyorlar. Bunun bir şekilde önlenmesi gerekiyor. Taktığınız maskeleri sokaklara atmayın. Bunlara dikkat edelim” dedi.
Etiketler: | | |