Görüş Bildir

Soğuk havalarda ısınmak için tarçın için! Tarçın'ın bilinmeyen faydaları

Soğuk havalarda ısınmak için tarçın için! Tarçın'ın bilinmeyen faydaları

Uzmanlar kış aylarında vücut ısısını korumak için tarçın içilmesini önerdi. Tarçın’ın metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakmayı sağladığı ve kilo artışını da engellediği belirlendi.

Kış aylarında soğuk havalardan şikayetçi olan vatandaşlara tarçın tüketmelerini öneren Beslenme ve Diyet Uzmanı Buse Telli, kolesterolü dengelediğini, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, hastalıklara karşı koruduğunu vurguladı. Telli, "Tarçının birçok faydası var. Özellikle şeker düşürücü özelliği var. Demlediğimiz çayların içerisine çubuk tarçını atarsak hem antioksidan özelliğinden yararlanırız, hem de şekerimizi yükseltmemiş oluruz. Aynı zamanda çubuk tarçını normal sularımızın içerisine atarak da kullanabiliriz. Tarçın nezle, soğuk algınlığı ve grip hastalıklarında da kullanabiliriz. Toz halinde sütlerimize katabiliriz. Salebin üzerinde de kullanabiliriz. Tarçın daha çok sıcak içeceklere yakışır" dedi.

Tarçının metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakışına yardımcı olduğunu belirten diyetisyen Buse Telli, "Kışın vücut ısımız artınca doğal olarak enerji ihtiyacımız da artar. Bununla birlikte fiziksel aktivitemizin azalması kilo artışına yol açar. Tarçının yağ yakımında önemli bir etkisi vardır. Fiziksel aktivitemiz olmadığında metabolizmamızı hızlandırarak tarçın sayesinde zayıflayabiliriz. Toz tarçın tadında yoğunluğa yol açtığı için, bu tattan hoşlanmayanlar çubuk tarçını kullanabilirler" diye konuştu.

TARÇIN’IN BİLİNMEYEN FAYDALARI

Sivilce oluşumunu önler

Kemik sağlığı için önemlidir

Yaşlanma karşıtıdır

Kasları rahatlatır

Hafızayı güçlendirir

Kan şekerini kontrol altına alır

Soğuk algınlığını önler

Şişkinliği önler

Mantar enfeksiyonlarını önler

Doğal dezenfektan

Mantar enfeksiyonlarını önler

DHA