Görüş Bildir

Turkovac aşısında Faz 3 aşamasında

Turkovac aşısının Faz 3 aşamasında ilk dozu Kayseri'de de uygulandı

Turkovac aşısının Faz 3 aşamasında ilk dozu, Kayseri Şehir Hastanesi'ndeki gönüllülere uygulanmaya başladı. Aşı uygulamasına katılan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüsün artık gençlerde ve çocuk yaşta hastalarda da görüldüğünü söyledi.

Sağlık Bakanlığı, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen Covid-19 aşısı Turkovac'ın, Faz 3 aşamasında ilk dozu, Ankara Şehir Hastanesi ile İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nden sonra Kayseri Şehir Hastanesi'nde de uygulanmaya başladı. İlk doz, gönüllü olan sınıf öğretmeni Murat Dağ'a (46) uygulandı.

Aşı uygulamasına katılan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, "Bugün bizim için gurur verici bir gün. Şehrimizdeki gururumuz Erciyes Üniversitesi'nde Aykut Özdarendeli tarafından geliştirilen aşımızı, Kayseri'de uygulamaktan dolayı mutluluk yaşıyoruz. Erciyes Üniversitesi Rektörü Mustafa Çalış'ın da destekleriyle yapılan aşıya Turkovac adı verildi. Bu aşının Faz-3 çalışmasına hastanede başlamış oluyoruz. 600'ü aşkın gönüllümüz var. Bu daha da artacak diye düşünüyoruz. Çalışmalar TÜSEB tarafından yürütülüyor. Gerçekten çok iyi bir çalışma planlandı. Faz-3 çalışması tamamen dünya standartlarına uygun halde yürütülecek. Ona göre aşı etkinliği kıyaslanmış olacak. Bu aşımızı inaktif olan Sinovac ile kıyaslamış olacağız" diye konuştu.

'AŞI OLMAYANLARA 'BUYURUN YERLİ AŞIYI OLUN' DİYORUZ'

İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli ise, "Pandemide zor bir dönemden geçtiğimizi belirtmek istiyorum. Çünkü pandemi başladığında ciddi manada çekimser bir durumumuz vardı. Tedavide neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Yoğunlaştığı zaman sınırlamalar getiriliyordu. Bu şekilde bir buçuk yıldır devam ediyoruz ancak şu geldiğimiz günde kısıtlamaların yapılmadığı, aşılamanın belli bir oranda olduğunu düşünecek olursak, diğer hastalıkları da kattığımızda sistemimiz zorlanmaya başladı. Bundan dolayı hem aşıyı hızlı şekilde yapmamız gerekiyor hem de hareketliliği bir miktar azaltmamız gerekiyor. Maske, mesafe ve temizliği asla unutmamamız gerekiyor. Aşı olmayanların aşı olmasını bekliyoruz. Yerli aşı bekleyen yüzde 3 gibi bir kesim vardı. Biz de buyurun yerli aşıyı olun diyoruz" ifadelerini kullandı.

'BU OLUŞUMDA BULUNDUĞUM İÇİN GURURLUYUM'

Turkovac aşısına gönüllü olan sınıf öğretmeni Murat Dağ, "Daha önce aşı olmamıştım. Gönüllü olarak Turkovac aşısına başvuruda bulundum. Bugün ilk doz aşımı oldum. Çok mutluyum. Bu oluşumda bulunduğum için çok gururluyum. Bütün sağlık çalışanlarına ve Turkovac aşısında emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Çok rahatım. Daha önce aşı olmamamın nedeni, tabi tereddütlerim vardı ama Turkovac aşısının Faz-3'e kadar gelmesi beni rahatlattı" dedi.
Etiketler: | | | |