Görüş Bildir

Uyku problemi mi psikolojiyi bozuyor yoksa psikolojik problem mi uyku problemini yaratıyor

Uyku problemi mi psikolojiyi bozuyor yoksa psikolojik problem mi uyku problemini yaratıyor

Yatağa yattınız sağa sola dönüşler, gözleri kapamalar dahi uykunuzu getiremiyorsa, uyku problemi yaşayan kişilr arasındasınız demektir. İnsanın psikolojini bozan uyku problemi nasıl çözülür konusunda bir denklem oluşturan Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, uykusuzluğu giderecek baş besininin ceviz olduğunu açıkladı

Yatağa yattınız sağa sola dönüşler, gözleri kapamalar dahi uykunuzu getiremiyorsa, uyku problemi yaşayan kişilr arasındasınız demektir. İnsanın psikolojini bozan uyku problemi nasıl çözülür konusunda bir denklem oluşturan Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük,  uykusuzluğu giderecek baş besininin ceviz olduğunu açıkladı

Sağlıklı beslenmek ve rahat bir uyku geçirmek için uyumadan önce tükettiğimiz yiyeceklere ve içeceklere çok dikkat etmemiz gerektiğini anlatan Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, "Metabolizmanın çalışması gıda alımına bağlı olduğu gibi, sağlık açısından önemli bir yeri olan uykunun da alınan gıdaların niteliğiyle ilişkisi var. Kan basıncını ve nabzı düşüren kimi gıdalar metabolizmayı yavaşlatarak uykuya yardımcı olurken, bazıları ise metabolizma ve beyin aktivitesini

artırarak uykuyu zorlaştırıcı etkiye sahiptir. Yapılan bazı çalışmalar, beyinde serotonin sentezini uyaran triptofan isimli bir aminoasidin ve yüksek seyreden melatoninin düzeylerinin uykunun kaliteli, dinlendirici, rahat olmasına neden olduğunu açıkça belirtiyor. Doğada melatonin içeren besin sayısı az iken triptofan hemen hemen birçok hayvansal ve bitkisel besinde bulunmakla birlikte kaliteli uyku için belirli miktarlarda alınması faydalıdır” dedi.

Süt, ceviz, muz, ahududu ve yulafın uyumaya yardımcı olarak kaliteli uykuya ulaştıracağını ifade eden Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, şunları söyledi:

"5 besini düzenli olarak gün içerisinde ve yatmaya yakın yemek, beyinde seratonin düzeyini arttırabilir, melatonin içerdikleri için rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Süt: Özellikle kaliteli protein içeriği ve triptofan aminoasidinden zengin olması uyumaya yardımcı olmaktadır. Uyumadan önce ılık içilen sütün triptofan içeriği daha yüksek olacağından sizi hızla uykuya dalma pozisyonuna geçirebilecektir.

Ceviz: Doğal melatonin kaynağı olan ceviz yine uyku için size yardımcı olabilir. Akşam yemeğinden sonra 1 çay bardağı kadar yemek yeterlidir.

Muz: Serotonin ve melatonin hormonlarının salınımlarını artırmasının yanı sıra içerdiği magnezyum ve potasyum ile kasların gevşeyip, rahatlamasını sağlar.

Ahududu: Çok nadir bir dönemde tazesini yakalayabildiğimiz ahududuyu taze veya dondurulmuş olarak tüketebilirsiniz. Akşam yatmadan önce 1 kase ahududu sizi yatıştıracak ve uykuya hazırlayacaktır.

Yulaf: Kaliteli bir uyku için önemli olan kalsiyum ve magnezyum mineralini içeren yulaf, aynı zamanda içerdiği melatonin hormonu sayesinde kaliteli bir uyku ile vücudun yenilenmesini sağlar.”

Yatmadan önce rahatlamanız gerek!

Ilık bir duş alabilirsiniz. Yoga ve benzeri şeyler ile zihninizi dinlendirebilirsiniz.

Ayrıca çoğu genç bütün gününü bilgisayar başında geçirdiği için vücut uyku istemiyor olabilir. Biraz spor yapın ve vücudunuzu yorun, ardından bir duş ve yatağa girin.

Bir çok çeşit bitki çayları var. Bulunduğunuz semtteki aktarcılara vs.. giderek edinebilirsiniz. Gerçekten işe yarıyor.

Düzensiz davranmayın. Yani bir akşam 9 da uyuduysanız diğer akşam 11 de uyumayın. Kendinize bir program belirleyin ve o saatte uyuyun o satte kalkın.

Ayrıca muz yiyerek kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Bu sizin uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

Bir diğer yardımcı olacak şey ise ılık süt. Ve bal. Sütü çok sıcak olmayacak şekilde ısıtın ve içine bir çay kaşığı kadar bal atın.

Kesinlikle hemen doktora gitmeyin. Çünkü yukarıda saydıklarımız, doktorun vereceği haplardan çok daha etkili ve organik.
Etiketler: | |