Görüş Bildir

Uzmanlar uyarıyor! Dişler nasıl fırçalanmalı?

Uzmanlar uyarıyor! Dişler nasıl fırçalanmalı?

Günde 3 defa, doğru fırça ve yöntemle dişleri fırçalamanın dişlerin rengini korumaya yardımcı olduğunu kaydeden Clinic Plus Uzman Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, “Dişlerimiz, yüksek oranda dışarıdan aldığı ışığı içeriden yapısal tabakaları yansıtarak rengini gösterir. Dişlerinizin doğal renginden memnun iseniz, bunu uzun süre korumak için çok basit bazı şeylere dikkat etmeniz yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı.

Bunlardan en basit olanı, düzenli ve doğru ağız hijyen alışkanlığının olmasıdır. Günde 3 defa, doğru fırça ve yöntemle dişlerinizi fırçalamak dişlerinizin rengini korumaya yardımcı olacaktır. Fakat çok uzun süre fırçalamak veya bastırarak diş fırçalamak dişlerinizin rengini korumanın aksine dişlerinizin en dışındaki mine tabakasının aşınmasına ve daha da sararmasına sebep olacaktır. Eğer dişlerinizi çok bastırarak fırçalıyorsanız şarjlı ve basınç sensörlü diş fırçalarından faydalanabilirsiniz” dedi.

 Asitli yiyeceklerin dişlerinin sararmasına neden olduğunu belirten Clinic Plus Uzman Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, şöyle konuştu:

ASİTLİ İÇECEKLERE DİKKAT!

“Dişlerinizin sararmasına sebep olabilecek bir diğer şey de, asitli yiyecek ve içeceklerin çok miktarlarda tüketilmesidir. Asit, dişimizin en dış tabakası olan diş minesine zarar vererek dişlerinizin aşınmasına ve sarı görünmesine sebep olur. Asitli içecekleri tüketirken pipet kullanmak diş minesini korumaya yardımcı olabilir. Dişlerimizi temizlemek için sadece piyasada satışa sunulan diş macunlarından faydalanabiliriz. Aşırı yoğun olmayan plak, basit bir diş taşı temizliği ile ortadan kaldırılır ve dişler orijinal rengine döner. Dişlerimizin sararmasına engel olmak için yapabileceğimiz bir başka madde ise, günlük su ihtiyacımızın karşılanmasıdır. Diş üzerinde biriken plak, dişlerin olduğundan daha sarı görünmesine sebep olur. Dişlerin çapraşık olması, düzgün bir dizilimde olmaması da dişlerin olduğundan daha sarı görünmesine sebep olur. Gün ışığını tam olarak almayan ve yansıtamayan, gölgede kalan dişler her zaman daha koyu renk görünecektir. Böylece dişlerinizin orijinal rengi ve sağlığının korunması adına doktorunuz size yardımcı olacak ve gerekli tedavileri uygulayacaktır”
Etiketler: | | | | | | |