24

Virüs alarmı!

Doç. Dr. Sevil Karaman Gözde çapaklanma ve kızarıklık semptomları ile devam eden adenovirüs, hijyene dikkat edilmeyen alanlarda, yakın ve el göz teması ile hızla yayılıyor

Virüs alarmı!

DİYARBAKIR-Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sevil Karaman, çoğunlukla çocukların yakalandığı adenovirüs vakalarının ciddi oranda arttığını belirterek, "En fazlada anaokulu, kreş gibi küçük yaş grubunda yayılma riski yüksek." uyarısında bulundu.

Karaman, çoğunlukla çocukların yakalandığı adenovirüs vakalarının ciddi oranda arttığına vurgu yaparak şunları kaydetti:

"Kırmızı göz olarak bilinen bu virüs başta kendini ateş, burun akıntısı ve öksürük ile gösteriyor. Gözde çapaklanma ve kızarıklık semptomları ile devam eden adenovirüs, hijyene dikkat edilmeyen alanlarda, yakın ve el göz teması ile hızla yayılıyor. En fazlada anaokulu, kreş gibi küçük yaş grubunda yayılma riski yüksek."

Adenovirüsün temas sonrası göze yerleştikten genellikle 2 ila 3 gün sonrasında, tek gözde belirtilerinin başladığını kaydeden Karaman, şu ifadeleri kullandı:

"İlerleyen süreçte diğer gözde etkileniyor. Gözde bulanık görme, kapaklarda ödem ve şişlik, sulanma hastanın hayat kalitesini ciddi anlamda azaltıyor. Özellikle ışığa hassasiyet çocuklarda gözünü açmaya direnç şeklinde karşımıza çıkabiliyor. Çok fazla batma, yanma, ağrı hissi sistemik semptomlarla da birleşirse çocuklarda sürekli ağlama, huzursuzluk ve iştahsızlık görülebilir."

- "Erken teşhis görme kayıplarını önlüyor"

Karaman, erken tanı ve tedavi hastalığın seyrini önemli ölçüde değiştirdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Çocuklarda kapak içinde zar oluşumuna neden olabilir ve soyulmazsa iyileşme sürece gecikebilir. Gözün ön tarafındaki saydam olması gereken kornea tabakasında beyaz lekelere neden olursa görme azlığına neden olabilir. Adenovirüslerin sebep olduğu bu tablo çok daha farklı tedavi yaklaşımı gerektirir."

Kırmızı göz belirtilerinin ilk görüldüğü anda göz hekimine başvurulması ve uygun aralarla iyileşme gerçekleşinceye kadar takip edilmesi gerektiğinin altını çizen Karaman, "Hastalığın çok kolay ve hızlı bulaştığı göz önünde tutulmalı, el göz teması azaltılmalı, kağıt havlu kullanımına geçilmeli, yastık kılıfı her gün değiştirilmeli ve özellikle el hijyenine çok dikkat edilmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.