Görüş Bildir

Vücuttaki “Ben”ler cilt kanseri yapabiliyor

Vücuttaki “Ben”ler cilt kanseri yapabiliyor

Cilt kanseri riski taşıyan benlerde, tedaviye başlanılmaması durumunda kanserin, vücudun başka bölgelerine yayılma riski olduğunu söyleyen Dr. Yasemin Kemal, bu nedenle Samsun Eğitim ve Araştırma hastanesinde “Ben Tarama Ünitesi” kurduklarını belirtti.

Ciltte oluşan benlerin ciddiye alınması gerektiğini hatırlatan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Yasemin Kemal, birçok insanın cildinde çil, ben veya benzeri lekeler bulunabileceğini, bunların birçoğunun kötü özellikte olmadığını, ancak bazılarının kanserleşebilir yapıda olması nedeniyle mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini ifade etti. Dr. Yasemin Kemal, ayrıca, bu kontrollerin yapılabilmesi için Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde “Ben Tarama Ünitesi” kurduklarını söyledi.

ERKEN TEŞHİS KANSERİ TAMAMEN ENGELLİYOR

“Ben” deyip geçilmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Yasemin Kemal, "Cilt lekeleri ve benlerde sınır düzensizliği, asimetri, renk ve boyut değişikliği tespit edildiğinde mutlaka bir dermatologa başvurulması büyük önem arz ediyor. Ciltte gelişen kanserler büyük tehlike oluşturuyor. Erken fark edilip tedavi edildiğinde yüzde 99 sonuç alınabilecek cilt kanserlerinde, tedaviye başlanılmaması durumunda ise kanserin, vücudun başka bölgelerine yayılma riski vardır" diye konuştu.

MALİGN MELANOMU 25-29 YAŞLARI ARASINDA SIKÇA GÖRÜLÜR

Cilt kanserleri arasında en tehlikelisinin “Malign Melanomu” olduğunu belirten Dr. Yasemin Kemal, "25 - 29 yaş arasında en sık görülen kanser olan bu türün kadınlarda 40 yaş altında meme kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen kanser tipidir. Her yıl dünyada 200 bin yeni melanom hastası ve 50 binden fazla melanoma bağlı ölüm vakası gerçekleşiyor. Bu tip vakaların erken tespiti için hastanemizde ‘Ben Tarama Ünitesini kurduk’. Ünite bünyesinde hastaların tarama aşamasından itibaren, tanı, tedavi ve takipleri; dermatoloji, plastik cerrahi, patoloji ve onkoloji bölümleri tarafından oluşturulan ekip tarafından yapılacak. Ünitede şüpheli benlerin dermatoskop ile muayenesi yaparak erken tanı koymayı amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

RİSK TAŞIYAN KİŞİLER

Erken tanı konulmasının önemli olduğunu ifade eden Dr. Kemal, "Beyaz tenliler, sarışınlar, kızıllar, yeşil ve mavi gözlüler, bronzlaşamayan, kolayca güneş yanığı gelişen cilt yapısındakiler, vücudunda 50'den fazla beni olanlar, büyük benleri olanlar ve kendinde ve birinci derece yakınlarında melanom hikâyesi olanlar risk grubundadır. Solaryum gibi ultraviyole ışınlar kanser riskini yüzde 75 artırdığı için bu tip ışınlara karşı dikkatli olunması gerekir" dedi.

Kaynak: İHA