Amedspor'dan destek çağrısı

Sponsorluk anlaşmasına riayet etmeyen firmaları eleştiren Amedspor Asbaşkanı İhsan Avcı, öz kaynaklarıyla Türkiye’deki spor anlayışının farklı bir noktaya evrilmesi için mücadele ettiklerini söyledi.

Amedspor'dan destek çağrısı

Amedspor Yönetim Kurulu, sezon değerlendirmesi için tarihi Sur ilçesinde bir kafede basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Amedspor As Başkanı İhsan Avcı, Teknik Direktör Aykan Atik ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Avcı, İzmir’de meydana gelen depremde yaşamını yitirenlere baş sağlığı diledi.

Avcı, Amedspor’un Diyarbakır ile sınırlı bir takım olmadığını, bölgeyi aşan, Türkiye liglerindeki 4 büyük takımın ötesinde, dünyanın her tarafında izleyicisi olan bir takım olduğunu söyledi. Sporda aykırı bir ses olma iddiasıyla yola çıktılarını, Türkiye’deki spor anlayışının farklı bir noktaya evrilmesi için mücadele ettiklerini ifade etti. Türkiye’de profesyonel futbol takımlarının yüzde 95’inin İstanbul, Ankara ve Ege’den oluştuğunu belirten Avcı, bu anlayışa karşı mücadele edeceklerini kaydetti.

‘ÖZ KAYNAK YARATACAĞIZ’

Kendileri için en stratejik alanın altyapı olduğunu ifade eden Avcı, öz dinamiklere bağlı gelişen, sürekli dışarıdan beslenen bir takım olgusunu terk etmeyi amaçladıklarını belirtti. Son 2 yılda 82 futbolcunun Amedspor’a geldiğini ve takımı terk ettiği bilgisini paylaşan Avcı, omurgası olan ve istikrar yaratacak bir futbol ekibi yaratmak istediklerini ifade ederek, alt yapının ciddiyeti ve önemine dikkat çekti.

ÜCRET YÜKSELTEN OYUNCULAR

Transfer süreçlerinde teklif götürdükleri birçok oyuncunun Amedspor ismini duyunca fiyat yükselttiklerini ve farklı koşulları öne sürdüklerini belirten Avcı, bu şekilde yaklaşan oyuncularla diyalogu tümüyle kestiklerini söyledi. Avcı, “Bu kentin, bu bölgenin yetiştirdiği birçok futbolcuda bu yaklaşımı gördük. İlk onları aradık, ‘gelin kendi memleketinize takımınızda oynayın’ dedik. Bulundukları takımda aynı koşulları sağlayabileceğimiz futbolcular bile, bizi tercih etmediler. Bu aynı zamanda bir karakter meselesidir. Teşhir etmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı. 

TARAFTAR İHTİYACI

Mağlubiyetlerin akabinde sosyal medya ve basının tavrını eleştiren Avcı, 1-2 maçlık galibiyetle maneviyatı şahlanan değil, her koşulda kendilerine destek verebilecek bir taraftar grubuna ihtiyaç duyduklarını söyledi. İddialı, ciddi ve uzun vadeli programı ve hedefleri olan bir kulüp olduklarını iddia eden Avcı, her Amedspor taraftarının takımı izlediğinde “işte bu benim takımımımdır” diyebileceği bir oyun için mücadele ettiklerini kaydetti.

‘AMED BİR KADIN KENTİDİR’

Amedspor Kadın Futbol Takımının 1’inci ligde mücadele ettiğini, kendilerini için vizyon takım olduğunu belirten Avcı, “Biliyorsunuz, Amed kenti bir kadın kenti aynı zamanda toplumsal cinsiyeti içine sindirmiş bir kenttir. Amedspor, bulunduğu coğrafyada bu özelliğini, bu farkındalığını hissettiren bir takımdır. Bu açıdan kadın futbol takımına yaklaşımımız budur. Güçlü, bütünlüklü bir takım oluşturma hedefimiz vardır” dedi.

ENGELLİ BASKETBOL TAKIMI GÜÇLENİYOR

Engelli Basketbol takımının güçlendiğine dikkati çeken Avcı, “Her şey endüstriyel futbolun rekabetçi anlayışıyla sınırlı değildir. Aynı zamanda basketbolun, voleybolun, karatenin veya farklı branşların öne çıkarmak istiyoruz. Diyarbakır’da her dezavantajlı kesimin kendini bulabileceği, evde seyredileceği bir takım yaratmak için ciddi bir çalışma yürütüyoruz” şeklinde konuştu.  Avcı, diğer branşlarda yer alan tüm oyuncuların alacaklarını tek kalemde ödediklerini ifade etti.

Sponsorluk anlaşmasına ilişkin de konuşan Avcı, bu sezon iki sponsorluk görüşmesi yaptıklarını, ilkinde yapılan görüşmede ödeme koşullarında anlaşma sağlayamadıklarını belirtti. İkinci görüşmede, NEVA mimarlıkla sponsorluk sözleşmesi imzaladıklarını ancak sözleşme koşullarının yine yerine getirilmediğini belirten Avcı, firmaya belli bir süre tanıdıklarını söyledi. Hiç kimsenin Amedspor’u bir reklam malzeme olarak kullanmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Avcı, hukuksal olarak bu durumla mücadele edeceklerini kaydetti.

Son olarak taraftarla çağrı yapan Avcı, kombine bilet ve forma satışlarında ciddi bir alım beklediklerini dile getirerek, bu konuda da ciddi bir destek beklediklerin altını çizdi.

Takımın Teknik Direktörü Aykan Atik de geçen yıl kadrosundan bir iskeletin oluşmamasının kendileri için en büyük dezavantaj olduğunu ifade etti. 16 kişilik oyuncu kadrosuyla kamp yaptıklarını ve bunun sıkıntılarını çektiklerini dile getiren Atik, kulübün önceki sorunlarını bilen ve takımın zamana ihtiyacı olduğunun bilincinde olan, anlayışlı bir taraftar grubuna ihtiyaç duyduklarını söyledi.

KADIN FUTBOL TAKIMI

Amedspor Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Bilal Yakut ise 12 yıldır kadın kimliğiyle mücadele ettiklerini, sürdürülebilir başarı için sürdürülebilir yönetim olması gerektiğini vurguladı. Kadın futbol takımlarının geçmişe yönelik alacaklarını ödendiğini aktaran Yakut, altyapıda yeni bir oluşumla sportif başarılarını sürdüreceklerini kaydetti.

Kaynak: Spor Merkezi