Görüş Bildir

Diyarbakır'ın çehresi Spor Toto ile değişiyor

Diyarbakır'ın çehresi Spor Toto ile değişiyor

Spor Toto Teşkilat Başkanlığınca, Diyarbakır’a başta spor tesisleri olmak üzere 2012 yılından itibaren 37 milyon liralık kaynak aktarıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Spor Toto Teşkilat Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, önemli yatırımların gerçekleştirildiği Diyarbakır'a  yatırımlar artarak sürdürülecek.

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile Diyarbakır Valiliği, kaymakamlıklar, belediyeler, Gençlik Hizmetleri ve  Spor İl Müdürlüğü arasında yapılan protokollerle birçok tesisin hizmete sunulduğu belirtilen açıklamada, "Futbol, basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortları, okul bakım onarımları ve gençlik merkezi yapımları olmak üzere toplam 140 tesiste Spor Toto Teşkilat Başkanlığının imzası bulunuyor." ifadesine yer verildi.

- "Gençliğe yatırım, geleceğe yatırımdır"

Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Diyarbakır’ın sporla bütünleşeceğini vurgulayarak, "Evliyalar şehri Diyarbakır’a çok ciddi katkılar sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz. 2012 yılından bu yana 129 adet futbol, basketbol, voleybol sahası ve tenis kortu yapımıyla birlikte okulların bakım ve onarımları için yaklaşık 35 milyon lira 11 adet gençlik merkezinin yapımıyla bakım ve onarımları için ise yaklaşık 2 milyon lira olmak üzere toplam 37 milyon liralık yatırım hamlesi gerçekleştirdik. Bu paylaşımın Diyarbakır halkı ve özellikle de gençleri üzerinde çok etkili ve anlamlı tesiri oldu." değerlendirmesini yaptı.

Kasapoğlu, yapılan yatırımlarla ayrımcılık algısının ortadan kalktığına dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Geçmişte korku ve güvensizlikle anılan bölgeler, verdiğimiz katkıların da tesiriyle sporun merkezi olma yoluna girmiş bulunuyor. Bu tesislerden yararlanan çocuklarımız ve gençlerimiz sporla kazanacağı becerileri yaşamlarının diğer alanlarında da kullanacaklar. Biz biliyoruz ki gençliğe yatırım, geleceğe yatırımdır. Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, onlara sağlıklı ve umut dolu bir gelecek sunmaktır hedefimiz. Bu hizmetlerden beklenen temel kazanımlardan biri de üstün becerilerle donanmış, dünyaya örnek gösterilecek bir gençliğe katkı vermektir. Gençlerin kaliteli zaman geçirmelerine olanak sağlamak istiyoruz."

- "Tesisler halka da açık olacak"

Kasapoğlu, Diyarbakır’daki bazı tesislerin okul bahçelerine yapıldığını ve ders saatleri dışında herkesin kullanımına açık olduğunu kaydetti.

Tesislerden maksimum verimi elde etmeye çalıştıklarını belirten Kasapoğlu, "Spor tesislerinin rasyonel kullanımı ve her bireyin genci, yaşlısı, engellisi, tüm yaş grupları ve toplum kesimlerinin spor yapabilme imkanına kolaylıkla ulaşması konularına çok önem veriyoruz." ifadelerine yer verdi.