Görüş Bildir

Giresunspor'dan, TFF'ye şike başvurusu

Giresunspor Yönetim Kurulu, Karşıyaka-Gaziantep Büyükşehir Belediyespor karşılaşmasında şike yapıldığı iddiasıyla Türkiye Futbol Federasyonu'na başvuruda bulundu.

Yönetim kurulundan yapılan yazılı açıklamada, ligin son haftasında oynanan Karşıyaka-Gaziantep Büyükşehir Belediyespor maçının golsüz berabere bittiği, bu maçın sonucuna göre de Giresunspor'un 2. lige düştüğü hatırlatıldı. Beraberliğin iki takımında ligde kalması için yettiği anımsatılarak, Karşıyaka-Gaziantep Büyükşehir Belediyespor maçının son bölümünde iki takım kendi aralarında top çevirerek, maçın sonucuna tesir edildiği öne sürüldü.

Açıklamada, ”Karşıyaka-Gaziantep Büyükşehir Belediyespor maçının tescili futbol ahlakına aykırıdır” denildi.

Futbol Disiplin Talimatı’nın (58/1) maddesinde,“Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek yasaktır” denildiği vurgulanan açıklamada, iki takımında bu kuralı çiğnedikleri savunuldu.

“Her iki takımın anlaşmalı maç oynadığına; karşılaşmayı TV’den ve statta izleyen milyonlar tanıklık ederken, durum gazetelerin sayfasına yansımış, haber olmuştur. Bu bağlamda Karşıyaka-Gaziantep Büyükşehir Belediyespor maçının tescil edilmemesi gerekir” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bank Asya 1. Ligden düşecek son takımın belirleneceği 12 Mayıs tarihinde sonuçları birbirini etkileyecek iki karşılaşma oynanmıştır. Bu karşılaşmalardan Sakaryaspor-Giresunspor maçında ev sahibi ekip, spor ahlakına uygun şekilde mücadelesini yapıp, son dakikaya kadar kazanma isteğiyle oynamış, maç 2-1 Giresunspor’un galibiyetiyle sonuçlanmıştır. Bu maçın sonucuna göre kümede kalması gol averajına bağlı olan iki takım Karşıyaka ile Gaziantep Büyükşehir Belediyespor, Türkiye’nin ve futbol camiasının gözleri önünde anlaşmalı maç oynayarak, Futbol Disiplin Talimatı’nın 58/1. maddesini ihlal etmiştir. Maçın sonucu spor ahlakına uygun olarak oluşmamıştır. Özellikle maçın son yirmi dakikasında iki takım oyuncuları kendi aralarında top çevirerek, zamanı öldürürken, bir yandan Sakaryaspor-Giresunspor maçından gelecek haberi beklemiştir. Hal böyle iken bu maçın sonucunu tescil etmek, 3 Temmuz’dan bu yana sancılı bir süreç yaşayan ve futbolda beyaz bir sayfa açmaya çalışanların anlaşmalı maçı görmezden gelmeleri kabul edilebilir bir durum değildir.”

Türkiye Futbol Federasyonu'nu göreve çağıran Giresunspor Yönetim Kurulu, Karşıya-Gaziantep Büyükşehir Belediyespor maçının incelenmesi için federasyona başvuruda bulunduklarını açıkladı. Yönetim kurulunca yapılan açıklamada, ”Konuyla ilgili olarak Futbol Federasyonu’nun derhal harekete geçmesini ve işlem başlatmasını beklerdik ama şu ana kadar herhangi bir girişimin olmadığını gördüğümüz için, spor ahlakına aykırı bu durumun cezalandırılması talebiyle Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu’na bugün itibariyle bir başvuru yaptık. Bu noktada iki takımın anlaşmalı maç oynadıklarına ilişkin kuvvetli delillerin varlığı görülmektedir. Maç kaseti, gazete kupürleri yanında gözlemci, hakem ve temsilci raporlarının haklılığımızı ortaya çıkaracağına inancımız tamdır. Bu düşüncelerle yaptığımız başvurunun Federasyon tarafından incelemeye alınmasını bekliyor, konuyla ilgili olarak gidebileceğiz her merciye gitmekten çekinmeyeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.”

CİHAN
Etiketler: | |