Kendilerine tepki gösteren taraftarın hayatını kurtardı

Amed Sportif Faaliyetler’in takım doktoru Hakan Tekin, kendilerine tepki gösteren Fatih Karagümrüklü bir taraftarın hayatını kurtardı. Tekin, dilini yutan ve kalp krizi geçiren taraftara zamanında müdahale ederek, yaşama döndürdü.

Kendilerine tepki gösteren taraftarın hayatını kurtardı

Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup takımlarından Amed Sportif Faaliyetler ile Fatih Karagümrük arasında dün deplasmanda oynanan karşılaşma 1-1 berabere sonuçlandı. İstanbul’daki maçın ardından bir grup taraftar Amed Sportif Faaliyetler'in bulunduğu yöne doğru tepki gösterdi. Tepki gösteren taraftarlar arasında yer alan bir kişi, fenalaşarak yere yığıldı. Ambulans daha önce başka bir taraftarı hastaneye götürdüğü için Fatih Karagümrük taraftarları "Ambulans" diye bağırdı. Ancak ne doktor ne de ambulans fenalaşarak yere yığılan taraftara müdahale edebildi. Maçta görevli polislerin ve Futbol Federasyonu temsilcilerinin “Doktor yok mu?” çağrısının üzerine Amed Sportif Faaliyetler’in kulüp doktoru Hakan Tekin, Fatih Karagümrüklü taraftara müdahale etti. Kalbi krizi geçiren ve dilini yuttuğu öğrenilen taraftar, 4 polis tarafından saha içine taşındı ve burada müdahalesine devam edildi.

Dr. Hakan Tekin’in yaklaşık 15 dakika devam eden müdahalesinin ardından seyirci kendine geldi ve olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

“DİLİ BOĞAZINA KAÇMIŞ”

Olayın kahramanı Amed Sportif Faaliyetler’in takım doktoru Hakan Tekin, futbol sahalarında az rastlanan bir hadise yaşadığını söyledi. Tekin, 1-1 berabere sonuçlanan maçın ardından Fatih Karagümrüklü bazı taraftarlarının anlamsız tepkileriyle karşılaştıklarını belirtti. Tekin, bu sırada Futbol Federasyonu temsilcileri ile görevli polislerin “Doktor yok mu?” çağrısını duyduğunu kaydederek, “Bu çağrıyı duyar duyamaz sesin geldiği yöne gittim. Polislerin yanında yere yığılmış Fatih Karagümrüklü bir taraftarı gördüm. Hemen ona müdahale ettim. Dilini yutan ve kalp krizi geçirdiğini düşündüğüm taraftara gerekli müdahaleleri yapmaya başladım. Mosmor olan ve 35-40 yaşları arasında olan taraftarın, önce boğazına kaçan dilini çıkardım. Daha sonra hastanın rahat bir nefes almasını sağladım. Yaklaşık 15 dakika boyunca hastaya müdahale ettim. Hasta kendine geldi ve durumu normalle döndü. Sağlık durumu iyi olan taraftar, daha sonra olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı” dedi.

“DUYGULARLA BU İŞ YAPILMAZ”

“Duygularım asla mesleğimin önüne geçmedi ve geçemez” diyen Tekin, müdahale ettiği Fatih Karagümrüklü taraftarın, rengine, kimliğine ve maç sonrasındaki tepkilerine bakmadığını vurguladı. Tekin, “Duygularımla hareket etmem. Çünkü ben bir doktorum. Karşımdaki insan düşmanım da olsa Hipokrat yeminimin gereğini yapar ve o hastaya müdahale ederim. Fatih Karagümrük maçı sonrasında yaşananlar da bundan ibarettir” diye konuştu.

Amed Sportif Faaliyetler’ine de değinen Tekin, şunları kaydetti: "Kulübümüz Türkiye liglerinin en centilmen takımları arasında yer alıyor. Diyarbakır’a gelen taraftarlar ve takımlar en güzel şekilde ağırlanır. Diyarbakır’ın misafirperverliği en iyi şekilde gösteriliyor. Biz de kulüp olarak aynı davranışları rakip takımlarımız ve taraftarlarımızdan bekliyoruz. Bunu hak ediyoruz. Özellikle son haftalarda deplasman maçlarında kulübümüze yönelik çok kötü davranışlar yaşanıyor. Bu davranışlar bizi kırıyor ve üzüyor. Biz de bu ülkenin takımıyız. Lütfen artık futbol sahalarında sporun centilmenlik ruhu ön palana çıksın.”

“AMED SPORTİF TÜRKİYE TAKIMIDIR”

Amed Sportif Faaliyetler’de sadece Diyarbakırlı futbolcuların forma giymediğini her bölgeden futbolcuların bulunduğu ifade eden Tekin, konuşmasını şöyle tamamladı: “Amed Sportif Faaliyetler’de her bölgeden futbolcu var. Türk, Kürt, Laz ve Çerkez. Ne ararsanız bu takımda bulabilirsin. Amed Sportif Faaliyetler, Türkiye’nin mozaiğidir. Bu nedenle Amed Sportif Faaliyetleri kimse ötekileştirmesin. Biz bu ülkenin takımıyız.”

Kaynak: Diyarbakır Söz