Rıza Kayaalp, kariyerini rekorlarla zirvede bırakmayı hedefliyor

"Karelin'in Avrupa rekoruna bir şampiyonluk kaldı. Böylesine saygı duyulan büyük bir güreşçinin Avrupa rekorunu egale etmek ve kırmak güzel olur. Benim için de yeni bir hedef oldu"

Rıza Kayaalp, kariyerini rekorlarla zirvede bırakmayı hedefliyor

ANKARA (AA) - Milli güreşçi Rıza Kayaalp, hem Rus Aleksandr Karelin'in Avrupa rekorunu kırarak hem de kariyerindeki tek eksik olan olimpiyat şampiyonluğuna Paris 2024'te ulaşarak bu sporu zirvede bırakmak istiyor.

Kariyerinde 11 Avrupa ve 4 dünya şampiyonluğu bulunan, olimpiyatlarda bir gümüş, iki de bronz madalya kazanan Rıza Kayaalp, Anadolu Ajansı Spor Sohbetleri'nin konuğu oldu.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda altın madalya elde eden Rıza, "Olimpiyattan sonra ilk büyük müsabakamdı. Tabii ki hedefim rekorumu geliştirmek ve ülkeme tekrardan bir altın madalya daha kazandırmaktı. Zaten her zaman hedefi olan, başarıyı isteyen, başarı için çok çalışan bir sporcuyum. Hangi başarıyı kazanırsam kazanayım asla onunla yetinmeyen, her zaman ülkesine yeni bir başarı daha kazandırmak isteyen bir sporcuyum. Çünkü ben bunu küçüklüğümden bu yana aklıma kazıyan biriyim." ifadelerini kullandı.

Adını Avrupa güreş tarihine yazdırmak istiyor

Grekoromen stilde en fazla Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Türk güreşçi olan Rıza, 12 kezle tüm zamanların en fazla Avrupa şampiyonluğu yaşayan ismi Rus Aleksandr Karelin'in rekorunu kırmayı hedeflediğini vurguladı.

"Problemlerin çözülebileceğine inanıyorum"

Avrupa Şampiyonası öncesi federasyonla bir takım anlaşmazlıklar yaşadıklarını dile getiren Rıza, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı:

"Ufak bir takım sıkıntılar oldu ama her zaman o sıkıntıların giderilebileceğini, birlik ve beraberlik içerisinde olabileceğimize inanan bir sporcuyum. Sonuçta biz aynı bayrak için mücadele etmişiz, aynı teri dökmüşüz, birlikten güç doğar. Bazı ufak problemlerin çözülebileceğine inanıyorum. Yeter ki herkes birbirine bir, iki, üç adım gelebilsin. Biz iki yıl sonra zaten bu işi bırakacağız. Federasyon başkanı kim olursa olsun, yeter ki bize destek olsunlar, bizler de minderde karşılığını fazlasıyla vermeye çalışalım. Zaten ben vefalı bir insanım. Vefamı her zaman göstereceğim. Bence halledilebilecek konular."

Madalya koleksiyonunu Paris'te tamamlamaya çalışacak

Tokyo Olimpiyatları'nda üçüncü olan Rıza, "Kariyerimdeki tek eksik olimpiyat altın madalyası. Onun dışında bir eksik yok. Sonuçta sadece Avrupa, dünya değil, askeri oyunlar, üniversiteler olsun güreş adına düzenlenmiş aklınıza gelebilecek tüm şampiyonalarda Allah'a şükürler olsun altın madalya sahibi oldum. Bütün şampiyonalarda altın madalyam var, bir tek olimpiyat altın madalyam eksik." şeklinde görüş belirtti.

"Taha ile faydalı antrenmanlar yaptık"

Avrupa Güreş Şampiyonası öncesi Taha Akgül ile birlikte çalıştıklarına değinen Rıza, "Taha ile faydalı antrenmanlar yaptık. Elenseden dolayı benim boynum epey bir gelişti. Bizde elense olayı fazla yok. Taha güreşirken elenseyi çok seviyor. Boynum çok güçlendi. Ben de üst taraftan saldırıp onu öyle geliştirdiğimi düşünüyorum. Birbirimize faydalı olduk." diye konuştu.

Taha'nın ikinci olimpiyat şampiyonluğuna ulaşmasını gönülden istediğinin altını çizen Rıza Kayaalp, şunları söyledi "Taha 9. kez Avrupa şampiyonu oldu. Taha da 2024 Paris Olimpiyatları'nı hedefliyor. Geçen Taha ile muhabbetimiz oldu; '2024'ten sonra bırakırım.' diyor. 'İnşallah ikinci olimpiyat şampiyonluğun nasip olur.' dedim. İnşallah Paris'te ikimiz de şampiyon oluruz ve güle güle bu işi zirvede bırakırız."

Kaynak: Diyarbakır Söz