Görüş Bildir

Sağduyu istendi!

Sağduyu istendi!

Diyarbakır’daki işveren örgütleri ve taraftar grupları, bugün oynanacak Amedspor-Sakaryaspor maçı öncesi taraftarlara sağduyu çağrısında bulundu.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Barosu ile işveren örgütleri ve taraftar grupları, bugün oynanacak Amedspor-Sakaryaspor maçına ilişkin DTSO binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Amedspor Kulüp Başkanı Ali Karakaş, Amedspor Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Metin Kılavuz’un yanı sıra Amedspor taraftar grupları ile işveren örgütleri temsilcileri katıldı. Açıklama yapan Amedspor Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Metin Kılavuz, provokasyon uyarısında bulundu.

İLK MAÇTA AMEDSPOR’A SALDIRI

Türkiye 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Amedspor’un ligin ilk yarısında Sakaryaspor deplasmanında uğradığı saldırıyı hatırlatan Kılavuz, Amedspor’un spor ahlakı ve kültürüne sığdırılamayacak, ayrıştırıcı, ötekileştirici ve kutuplaştırıcı uygulamalara maruz bırakıldığını söyledi.

‘EV SAHİPLİĞİNİN DEĞERİ BÜYÜKTÜR’

Benzer olayların yaşanmaması için ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşlarına daha önce de tepkilerini ifade ettiklerini belirten Kılavuz, “2 Mart 2019 Cumartesi günü Amedspor’un ev sahipliğinde Sakaryaspor’u konuk edeceğiz. Bizim tarihi ve kültürel altyapımızda ev sahipliğinin önemi ve değeri büyüktür” dedi.

BURSASPOR HATIRLATMASI

Bursaspor ve Diyarbakırspor arasında yaşanan süreci anımsatan Kılavuz, “Birileri Sakaryaspor maçında yaşanan olaylara rövanşist duygular ile yaklaşabilir. Ama o birileri bilmeli ki; Diyarbakır halkı provokatif ve rövanşistlerin amaçlarına asla hizmet etmeyecektir. Bu şehir daha önceki yıllarda da sportif anlamda bu türden yaklaşımlardan olumsuz etkilendi. Diyarbakırspor-Bursaspor maçında yaşananlar, Diyarbakırspor’umuzun düşüş sürecinin adeta başlangıcı olmuştur” diye konuştu.

‘FORMA VE ATKILARINIZLA GELİN’

Diyarbakır’da bulunan sivil toplum ve meslek örgütleri olarak bir kez daha böylesi bir sürecin Amedspor adına yaşatılmasına izin vermeyeceklerini aktaran Kılavuz, oynanacak Amedspor-Sakaryaspor maçına tüm Diyarbakır halkı ve spor severleri forma ve atkılarıyla maça davet etti.

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Amedspor’un geleneksel bir prensibi haline gelmiş “Sporun olduğu yerde hayat vardır, spor barış ve kardeşliktir” şiarıyla hareket edilmesini isteyen Kılavuz, “Ev sahipliğimize, barışçıl geleneğimize zarar verecek her türlü yaklaşımın karşısında olacağımızı bir kez daha vurgu yaparak; her kesimi sağduyulu davranma çağrımızı yeniliyoruz” diye kaydetti.

SAKARYA’DA NE OLMUŞTU?

TFF 2. Ligin 7’inci haftasında Sakaryaspor-Amedspor, Sakarya’da karşı karşıya gelmişti. Maç başlamadan önce statta, “Ölürüm Türkiyem” şarkısı çalınmış, şarkıyla birlikte dev ekranda askeri operasyon görüntüleri yayınlanmıştı. Yeni Sakarya Atatürk Stadı'nda oynanan maçı, Sakarya 2-0 kazandıktan sonra da Sakaryaspor taraftarları, önce Amedspor kulübesine saldırmış ardından da Amedspor'un soyunma odasına giderek futbolculara ve teknik heyete saldırmıştı.
Etiketler: | | |