Görüş Bildir

Spor salonu temel atma töreni

Spor salonu temel atma töreni

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince kapalı spor salonunun temeli atıldı.

Sporculara ve spora gönül verenlere daha iyi imkanlar sunmak için çalıştıklarını söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince kapalı spor salonunun temeli atıldı.

Amedspor Kompleksi’nin içinde yer alan kapalı spor salonunun temel atma törenine, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, HDP milletvekili adayı Sibel Yiğitalp, HDP İl Eş Başkanları, DBP parti yöneticileri, ilçe belediye eş başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, Amedspor sporcuları, Barış Anneleri ve birçok kişi katıldı.

Temel atma töreninde teknik bilgileri paylaşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç, Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılacak kapalı spor salonunun, 30 dönümlük alan üzerine inşa edilen spor kompleksinin son aşaması olacağını açıkladı. Sevinç, yaklaşık 1000 izleyici kapasiteli spor salonunun 4 milyon 468 bin liraya mal olacağını  ve Kasım 2015’te tamamlanacağını bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak. Amedspor sporcularını tebrik ederek, “Amedspor ve spora gönül vermiş bütün arkadaşlarımız büyük bir emekle başarıya her gün biraz daha ilerliyorlar” dedi. Kışanak, sporculara ve spora gönül verenlere daha iyi imkânlar sunmak için çalıştıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tesislerimiz çoğaltmak, sporcu arkadaşlarımızın çalışma, müsabaka, antrenman yapabilecekleri, halkla yaptıkları bu sporu buluşturabilecekleri mekânlara ihtiyaçları vardı. Bugün burada temelinin atacağımız kapalı spor salonu, arkadaşlarımızın daha iyi spor yapması ve halkın sporla buluşmasına hizmet edecektir.”

Kışanak: Merkezi hükümet bu şehre ne yaptı?

Merkezi hükümetin kent için herhangi bir çalışma yapmadığına dikkat çeken Kışanak, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı bu kentte neyin açılışını yaptı, hangi hizmeti vardı. Merkezi hükümet bu şehre ne yaptı diye sorsak, herhalde cevabını verebilecek bir tek kişi bile yoktur. Çünkü onların ki hayali açılıştı. Biz işte burada her gün yeni bir tesisin temelini atıyoruz. Kim konuşuyor kim siyaseti sadece kendi koltuğu için, rantı için, yalan üzerine kuruyor, kim daha iyi hizmet ediyor, halkımız biliyor. Biz temelini attığımız yerdeyiz, açılışını yaptığımız mekanlardayız, hayali rakamları halka satmıyoruz.  Biz halkımızın hizmetindeyiz. Gençlerin, kadınların, çocukların bu kentte hayatını sürdüren herkesin daha güçlü bir şekilde yarınlara hazırlanabilmesinin imkanlarını yaratmak için çalışıyoruz.”

Anlı: Diyarbakır spor tesisleri konusunda öncü olacak

Ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise daha önce çok çalışmanın yapıldığını; ama spor tesisleri konusunda hep eksik kaldıklarını ifade etti. Anlı, “Biz söz verdik Diyarbakır spor tesislerinin öncüsü olacaktır. Daha önce antrenman yapmak için, müsabaka yapmak için hep bizim takımlarımız başka tesislere gitmek zorundaydı. Ama artık bizim tesisimiz var ve takımlarımız çalışmalarını, antrenmanlarını burada yapacaklar” diye konuştu. Anlı, Play Offa çıkan Diyarbakırspor’a da başarılar diledi.

Belediyeye çalışmadan dolayı teşekkür edildi

HDP Diyarbakır milletvekili adayı Sibel Yiğitalp de “Yüzde 67’si genç nüfuslu bir kentte spor tesislerinin yetersiz olması siyasal hükümet tarafından hiçbir hizmetin yapılmadığını göstergesidir” dedi. “Bu gençlik enerjisini, sosyal yaşantısını, toplumsal rolünü spor alanında yaşamak istiyor. Yerel yönetimlerimiz bu ihtiyacı gördüğü için çok iyi hizmetler veriyor” diyen Yiğitalp, Büyükşehir Belediyesi’ne çalışmalarından dolayı teşekkür ederek konuşmasını bitirdi. HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ömer Önen ise sistemin gitgide gençlik üzerinden kirli bir toplum yaratmaya çalıştığını söyledi. Önen, “Bizde gençlerimizi korumak için çalışmalar yapıyoruz. Bu tesis de bunlardan biri. Bugün Uğur Kaymaz’ın katledilmesinin yıldönümü bu tesisi ona ve devlet tarafından katledilen tüm çocuklara adıyoruz” diye konuştu..

Konuşmaların ardından davetliler hep birlikte butona basarak kapalı spor salonun temelini attı. Ardın tüm katılımcılar ile Amedspor oyuncuları hep beraber halay çekti.