Görüş Bildir

Facebook'un yıllık geliri dudak uçuklatıyor! 4,5 milyar dolar

Facebook'un yıllık geliri dudak uçuklatıyor! 4,5 milyar dolar

Dünyanın bir numaralı sosyal medya platformu olan Facebook, bu yılki gelirini geçen yıla oranla yüzde 41 artırarak 4,5 milyar dolar yaptı.

New York Borsası’nın kapanışından hemen sonra yılın üçüncü çeyreğine ait bilançosunu kamuoyuyla paylaştı.

Şirketin paylaştığı verilere göre, 30 Eylül'de biten üçüncü çeyrekte 4,5 milyar dolar gelir ve 896 milyon dolar (hisse başına 0,57 dolar) net kâr elde etti. Piyasaların beklentisi ise şirketin 4,37 milyar dolar gelir ve 817 milyon dolar (hisse başına 0,52 dolar) net kar açıklayacağı yönündeydi. Facebook'un beklentileri aşan üçüncü çeyrek geliri ve net karı, böylece geçen yılın aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 41 ve yüzde 11 artmış oldu. Şirket, 2014'ün üçüncü çeyreğinde 3,2 milyar dolar gelir ve 806 milyon dolar net kar açıklamıştı.

Finansal raporda, ayrıca Facebook'un mobil Reklam gelirlerinin, toplam reklam gelirinin yüzde 78'ini oluşturduğu kaydedildi. Söz konusu oran, geçen yılın aynı döneminde yüzde 66 seviyesindeydi.

Facebook'un kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, finansal sonuçlara ilişkin açıklamasında, "İyi bir çeyrek geçirdik ve birçok şeyi tamamladık" ifadesini kullandı.

Aktif kullanıcı sayısı 1,55 milyara ulaştı

Üçüncü çeyrekteki aylık aktif kullanıcı sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 1,55 milyara ulaşan Facebook'un, bir milyarı aşkın kullanıcısının da siteyi her gün ziyaret ettiği duyuruldu.

Bunların ortalama 894 milyonunun, hesaplarına akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarından giriş yapması dikkati çekerken, Facebook kullanıcıları, aynı zamanda, günde 8 milyonu aşkın video izleyerek, sitenin yeni bir rekor kırmasını sağladı.

New York Borsası’nın kapanışından sonra yapılan açıklama nedeniyle işlemlerin sınırlı olduğunu belirten analistler, asıl işlemin yarın gerçekleşeceğini ve hisselere yansımasının görüleceğini belirtti.

Kaynak: Milliyet