Görüş Bildir

1.5 milyona satacaktılar

1.5 milyona satacaktılar

Osmanlı, Bizans ve Urartu dönemlerine ait tarihi eserleri 1 miyyon 250 bin lira satmak isterken, enselendiler.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde düzenlenen operasyonda, Osmanlı, Bizans ve Urartu dönemlerine ait sikke ve objeleri 1 milyon 250 bin liraya satmak isteyen üç kişi, suç üstü yakalandı. Merkez Kayapınar ilçesinde ise düzenlenen operasyonda tarihi eser niteliğinde 102 sikke ele geçirildi, 3 şüpheli yakalandı.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri Diyarbakır merkez Bağlar ve Kayapınar ilçesinde peş peşe tarihi eser ve kaçakçılarına darbe indirdi.

1 MİLYON 250 BİN LİRA

Bağlar ilçesinde ikamet eden bazı şahısların ellerinde bulundurdukları çeşitli tarihi eserleri 1 milyon 250 bin lira karşılığında satmak için müşteri aradıkları bilgisine ulaşan Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, harekete geçti.

JANDARMA ALICI KILIĞINDA

Gömmetaş Mahallesi'nde Jandama alıcı kılığına girerek, tarihi eserleri satmaya çalışan 3 kişiyle temas kurdu. Tarihi eserlerin teslim edileceği yere gelen şahıslar suçüstü yakalandı. Şüphelilerin üzerinde ve araçlarında yapılan aramada Osmanlı, Bizans ve Urartu dönemlerine ait olduğu değerlendirilen 61 sikke, 28 yüzük, 7 obje, 3 mühür, hançer, 163 santimetre uzunluğunda zincir ve farklı ebatlarda 31 taş bulundu.

TARİHİ ESERLER MÜZEYE

Ele geçirilen tarihi eserler Müze Müdürlüğüne teslim edildi. Gözaltına alınan 3 şüphelinin jandarmadaki işlemleri sürüyor

KAYAPINAR'DA 102 SİKKE

Öte yandan, günün ikinci tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyon ise Merkek Kayapınar ilçesinde gerçekleştirildi. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Kayapınar'da ikamet eden kişilerin 200 bin lira karşılığında tarihi eser satmak için müşteri aradığı bilgisi üzerine şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışma başlattı.

BİZANS VE ROMA DÖNEMİ

Medya Mahallesi'nde tarihi eserleri satmaya çalışan 3 zanlı suçüstü yakalandı. Şüphelilerin üzerlerinde ve araçlarında yapılan aramada Bizans ve Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen 33 gümüş ve 69 bronz sikke bulundu. Ele geçirilen tarihi eserler, muhafaza altına alınarak Müze Müdürlüğüne teslim edildi. Gözaltına alınan 3 şüphelinin jandarmadaki işlemleri sürüyor.
Etiketler: |