20 milyon yavru balık üretilecek

Antalya'nın Demre İlçesi'ndeki Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü'nde, bu yıl çeşitli türlerde 20 milyon yavru balık üretilerek, özel sektörün balık ihtiyacının karşılanması planlanıyor.

 20 milyon yavru balık üretilecek
Demre'ye bağlı Beymelek Mahallesi'nde 20 yıldan uzun süredir faaliyet gösteren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü, yaptığı bilimsel çalışmaların yanında yavru balık üretimiyle de sektöre öncülük ediyor. Üretim miktarı özel sektörün ihtiyacına göre belirlenen enstitüde bu yıl çeşitli türlerde 20 milyon yavru balık üretimi planlanıyor.
Yavru balıkların üretim süreci Beymelek Dalyanı'ndan alınan anaçlarla başlıyor. Levrek ve çupra anaçları havuzlarda yüksek proteinli yemlerle 3- 4 ay besleniyor. Bunlardan alınan yumurtalar laboratuvar ortamında larvaya dönüşüyor. Bu larvalar da üretim havuzlarına alınarak, canlı yemler ve toz yemlerle besleniyor. Sürekli boylamaları yapılarak değişik havuzlara alınan yavru balıklar, hastalıklara karşı sürekli hijyenik ortamlarda tutuluyor. Yavru balıkların üretim aşaması sürekli gözlemleniyor.
Enstitünün Üretim Sorumlusu Su Ürünleri Mühendisi Durali Eraslan, çoğunlukla levrek ve çupra yavruları ürettiklerini belirtirken, "Beymelek Dalyanı'ndan anaçlarımızı temin ediyoruz. Anaçlardan aldığımız yumurtalarla çupra ve levrek yavruları üretiyoruz. Ürettiğimiz yavruları da sektörün ihtiyacını karşılamak üzere firmalara veriyoruz" dedi.
Üretimin yanında yaptıkları araştırmalarla sektöre öncülük ettiklerini vurgulayan Durali Eraslan, hastalık ve beslenme gibi konularda bilimsel çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.Kaynak: Diyarbakır Söz