7 yıl önce öldürülmüş

'Çukur' ve 'hendek' olaylarında iki binbaşı, iki emniyet amiri, bir astsubay ve iki Özel Harekât polisinin şehit edildiği saldırıların faili örgüt üyesi Hacı Oran'n 7 yıl önce öldürüldüğü ortaya çıktı.

7 yıl önce öldürülmüş

PKK'ya silah bıraktırmak amacıyla Kandil'de müzakerelerin yürütüldüğü “Çözüm Süreci” döneminde 7 Kasım 2014 günü Şırnak'ın Cizre ilçesinde 22 yaşındaki Abdullah Budak, PKK tarafından hunharca katledildi.

Çözüm sürecinde aralarında korucu, muhtar, siyasetçi ve sivillerinde bulunduğu öldürülen 86 kişiden biri olan Budak'ı PKK devletle işbirliği yaptığı gerekçesiyle sokak ortasında infaz etti.

Bu saldırıyı Azat Serdem kod adlı Hacı Oran'ın gerçekleştirdiği ve tekrar dağ kadrosuna kaçtığı tespit edildi. Çözüm sürecinin sona erdiği 2015 yılı Ağustos ayından itibaren Oran tekrar şehir merkezlerindeki çukur ve hendek terörünün başında yer aldı.

“KAÇTI” DEDİLER AMA…

Nusaybin'deki hendek teröründe çok sayıda silahlı ve bombalı saldırının faili olan Hacı Oran'ın yakalanan ve teslim olan örgüt üyeleri ve gizli tanık ifadelerinde, hendeklerden kaçmayı başarıp dağ kadrosuna geri döndüğü belirtilmişti, ancak Oran'ın 2016 yılında, Abdulkadir Paşa Mahallesi’nde müstakil bir evin kilerinde kıstırılarak öldürüldüğü ortaya çıktı.

Hendek teröründe öldürülen çok sayıda kimliksiz örgüt üyesi cesedi kimlik tespiti yapılmak üzere Erzurum Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmişti. Burada yapılan otopsi, alınan parmak izi ve ailelerin teşhisiyle bazılarının cenazeleri ailelerine teslim edilirken, bazıları da kimlliği belirlenemediği için kimsesizler mezarlığına defnedilmişti.

PKK da    öldürüldüğünü doğrulayınca Oran’ın canezesi ailesi tarafından alındı. İçişleri Bakanlığı’nın en çok aranan örgüt üyeleri listesinin 500 bin lira para ödüllü gri kategorisinde yer alan Hacı Oran'la ilgili yakalanan, teslim olanların Mardin ve Nusaybin Başsavcılıklarına verdikleri ifadelerinde çok sayıda bombalı ve silahlı eylemin de faili olduğu bilgisi yer aldı.

NUSAYBİN’DEKİ YIKIMIN BAŞINDAKİ İSİMDİ

Oran'ın, 2003 yılında örgüte katılarak Kandil'de silahlı eğitim aldıktan sonra Şırnak'ın Uludere ilçesi karşısındaki Haftanin Vadisinde sorumlu düzeyde faaliyetlerde bulunduğu bildirildi. Ardından Türkiye'ye sızarak Siirt, Şırnak kırsalını içine alan sözde Botan sahası adı verilen Gabar ve Mava Dağı ile İdil ve Dargeçit İlçeleri arasındaki Cehennem Deresinde sözde Gabar Dağı kuryesi olarak terörist faaliyetlerde bulunduğu, Çukur ve hendek terörü başlayınca Nusaybin'deki 300 kişiden oluşan örgüt üyelerinin başına sorumlu olarak gönderildiği belirlendi.

ROKETATARLI SALDIRI

Oran’ın 4 Nisan 2016'da Nusaybin'in Dicle Mahallesi’nde, Piyade Kurmay Binbaşı Turgay Çelik ile Astsubay Selçuk Karabakla'nın şehit olduğu askeri time roketatarlı saldırıda yer aldığı belirlendi.

7 Nisan 2016'da yine Dicle Mahallesi’nde 600 kiloluk uzaktan kumandalı bombanın patlatılarak Jandarma Özel Harekât Tabur Komutanı Binbaşı Ahmet Karaman ile polis Özel Harekât Müdürü Zafer Kurt, Emniyet Amiri Doğan Sakarya ile iki Özel Harekât polisinin şehit olduğu saldırılarda bizzat yer aldığı öğrenildi.

Kaynak: Diyarbakır Söz