Görüş Bildir

Ağustos’ta 11'i çocuk 174 işçi hayatını kaybetti

İSİG Meclisi’nin Ağustos ayı raporuna göre, geçen ay içerisinde 174 iş cinayeti yaşandı. Bunlar arasında 11 çocuk bulunurken, en çok işçi ölümü İstanbul’da yaşandı.

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Ağustos ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre, son bir ayda 174, yılın ilk sekiz ayında ise en az 1494 işçi hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren 174 emekçinin 150’si ücretli, 24’ü ise kendi nam ve hesabına çalışan kişilerden oluştu.

İş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerden 7’sinin kadın olduğu belirtilen raporda, kadın işçi cinayetlerinin tarım, ticaret, sağlık ve konaklama işkollarında meydana geldiği kaydedildi. Raporda, Ağustos ayında 16 mülteci işçinin hayatını kaybettiğine de yer verildi.

SADECE 5’İ SENDİKALI

Ölümler en çok tarım/orman, inşaat/yol, taşımacılık, sağlık, metal, güvenlik, ticaret/büro, konaklama, enerji, belediye/genel işler, madencilik, tekstil, gemi/tersane, kimya ve ağaç işkollarında meydana geldi.

Tarım işkolunda 21 işçi ve 16 çiftçinin hayatını kaybettiği, inşaatlarda neredeyse her gün bir iş cinayetinin meydana geldiği belirtilen raporda, iş cinayetlerinde ölenlerin 5’inin sendikalı işçi olduğu, bunların da eğitim ve metal işkollarında çalıştığı belirtildi.

11'İ ÇOCUK

Rapora göre, ölüm nedenlerini en fazla trafik kazası, Kovid-19, ezilme/göçük, kalp krizi, yüksekten düşme, elektrik çarpması, zehirlenme/boğulma, şiddet ve intihar oluşturdu. Yaşamını yitirenlerden 11’inin çocuk olduğu, yine 51 yaş ve üstünde çalışırken ölen 44 emekçinin bulunduğu bilgisine yer verilen raporda, bunların da tarım, gıda, maden, tekstil, ağaç, metal, enerji, taşımacılık, gemi, sağlık, konaklama, güvenlik ve belediye işçileri olduğu belirtildi.
Etiketler: | |