Görüş Bildir

Antalya’da tur teknesi faciası: 2 kayıp

Antalya’da tur teknesi faciası: 2 kayıp

Antalya’nın Kaleiçi Yat Limanı’ndan çıkan Kurt-C isimli tekne, su almaya başlayıp yan yatınca, teknedekileri kurtarmak için deniz polisi, Sahil Güvenlik ekipleri ile bölgedeki diğer tur tekneleri bölgeye gitti.

Antalya açıklarında meydana gelen tekne turu faciasında teknedeki 79 yolcudan 2’sinin kayıp olduğu bildirilirken, havanın kararması ve kuvvetli yağur dolayısıyla meydana gelen yüksek dalgalar nedeniyle aramalara ara verildiği bildirildi.

Yan yatan teknedeki 79 yolcu, kurtarılarak Kaleiçi Yat Limanı'na getirildi. Teknede bulunanlardan biri yabancı, iki kişinin kayıp olduğu belirtildi.

Kazazedelerin kurtarılmasının ardından tekne sulara gömüldü. Deniz polisi, yaklaşık 45 metre derinliğe inen teknede kalan kimse olup olmadığını belirlemek üzere çalışmalara başladı. Havanın kararması ve bölgedeki yüksek dalgalar nedeniyle denizden arama çalışmalarına ara verildi.

Polis ekipleri, kıyıya çıkan olup olmadığını belirlemek üzere karadan da sahili taradı.

DENİZE KARIŞAN MAZOTTAN ETKİLENDİLER

Kaleiçi Yat Limanı'na getirilen, arasında yabancı turistlerin de bulunduğu kazazedeler, deniz otobüsleri yolcu salonu ve bilet satış merkezine alındı. Burada kurtarılan kişilere battaniye verildi. Teknede suya karışan mazottan etkilendikleri belirlenen 33 kişi de ambulanslarla Antalya'daki çeşitli hastanelere kaldırıldı.

İsmini vermek istemeyen bir kazazede, falezleri ve mağaraları görmek için yat turuna çıktıklarını belirterek, "Teknede yaklaşık 80 kişiydik. Tekne bir anda alabora oldu, hepimiz denize düştük, kendi imkanlarımızla dubalara tutunduk." diye konuştu.

Tekneden çocuğu ile kurtarılan Muhittin Bakar da "Tekne ne olduğunu anlayamadan bir anda battı. Hepimiz denize savrulduk. Bir kadının korkudan bayıldığını gördüm." dedi.

Öte yandan tur teknesinin kaptanı A.T'nin de ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldüğü öğrenildi.
Etiketler: | |