Görüş Bildir

Aşırı sis Çanakkale Boğazını 7.5 saat teyakkuza aldırdı! Boğaz trafiğinde geçişler kapatıldı

Aşırı sis Çanakkale Boğazını 7.5 saat teyakkuza aldırdı! Boğaz trafiğinde geçişler kapatıldı

Gece saatlerinde bastıran sis boğaz trafiğini durma noktasına getirdi. Çanakkale Boğazı yoğun sis nedeniyle transit gemi geçişlerine kapatıldı. Sisin dağılmasının ardından boğaz geçişlere tekrar açıldı

Çanakkale Boğazı yoğun sis nedeniyle transit gemi geçişlerine kapatıldı. Sisin dağılmasının ardından boğaz geçişlere tekrar açıldı

Çanakkale Boğazı, yoğun sis nedeniyle gece yarısından itibaren çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı. Çanakkale Boğazı, yoğun sisin etkisini kaybetmesinin ardından saat 11.30 itibariyle yeniden transit gemi geçişlerine açıldı.

Çanakkale Boğazı'nda gece yarısından itibaren etkili olan yoğun sis, deniz ulaşımını olumsuz etkiledi. Boğazda gece yarısından itibaren etkisini artıran sis, görüş uzaklığının sıfıra düşmesine neden oldu.

Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü (VTS) yetkilileri, geçiş yapacak gemileri telsizle uyararak boğazı çift yönlü transit gemi geçişlerine kapattı. Boğaz hattındaki feribot seferlerinin ise normal olarak devam ettiği bildirildi.

SİS KALKTI, BOĞAZ TRAFİĞİ NORMALE DÖNDÜ

Çanakkale Boğazı, yoğun sisin etkisini kaybetmesinin ardından saat 11.30 itibariyle yeniden transit gemi geçişlerine açıldı.

7.5 saat kapalı kalan boğazda trafik normal seyrine dönerken Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü (VTS) yetkilileri, telsiz anonslarıyla gemi kaptanları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Çanakkale Boğazı (Yunanca: Δαρδανέλλια, Dardanellia ya da Ελλήσποντος, Hellespontos), Marmara Denizi'ni Ege Denizi'ne bağlayan boğazdır. Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan boğazda köprü yoktur. Kıtalar arasında ulaşım feribotlarla sağlanır.

Mitolojide Çanakkale Boğazında geçen iki öykü vardır.

Altın Post; Altın bir koça, erkek kardeşiyle binen Helle boğazda koçtan düşer ve boğulur. Bu yüzden Çanakkale Boğazının isimlerinden biri de Hellenpontus (Helle'nin denizi)tur.

Hero ve Leander; Bir Afrodit şenliğinde birbirini görüp vurulan Sestos ve Abydos kentli iki aşıktır, Hero ve Leander. Hero her gece boğazı Leander'in yaktığı bir mum ışığında geçer; ama bir gün Leanderin babası fırtınalı bir günde işaret mumunu yakar, boğaza atılan Hero ise boğulur.Bu öykü Ahtamara ( Akdamar Adası ) ile benzerlik taşımaktadır.