Görüş Bildir

Azerbaycan'a tam destek!

Azerbaycan'a tam destek!

Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ için verdiği mücadeleye Diyarbakır’da evlat nöbetinde olan ailelerden destek mesajı geldi.

Ermenistan tarafından yaklaşık 30 yıldır işgal altında tutulan Karabağ için mücadele veren Azerbaycan’a tüm Türkiye tek yürek olurken, bir destek de 403 gündür evlatları terör örgütü PKK tarafından kandırılarak ve kaçırılarak dağa götürüldüğü iddiasıyla HDP Diyarbakır İl başkanlığı önünde nöbette olan ailelerden geldi.

AZERBAYCAN BAYRAĞI

Aileler adına basın açıklamasında bulunan Celil Begdaş, Azerbaycanlı kardeşlerinin yanında olduklarını söyledi. Şehitlere rahmet, yaralılara şifa dileyen Begdaş, “Bu bütün anneler Azerbaycan’ın yanındadır, onların emrindeyiz her zaman. Bir emir gelsin biz oradayız. Hiç kimse bundan kuşku duymasın. Bütün Müslüman ülkelere sesleniyorum. Gelin bu kardeşlerimizin yanında duralım. Bu kahrolası Ermenileri yok edelim. Ve yok edeceğiz. Bunlara destek verenleri lanetliyoruz. Bu toprak Azerbaycan’ın toprağıdır” dedi.

ERMENİSTAN'A DESTEK VERİYOR

Oğlu Özkan için evlat nöbetinde olan Süleyman Aydın ise işgalci Ermenistan’a karşı Azerbaycanlı kardeşlerinin büyük bir mücadele verdiğini ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücüyle zaferin Azerbaycan'ın olacağını kaydeden Aydın, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bizde Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız. Ama PKK, görüyorsunuz Ermenistan’a açıkça destek veriyor” şeklinde konuştu.  Aileler, açıklamanın ardından Azerbaycan ve Türkiye bayraklarını kaldıkları çadıra astı.

EYLEM KARARLILIKLA SÜRÜYOR

Dağa kaçırılan kızı Şeyma için Bursa'dan gelerek eylem yapan anne Türkan Mutlu, kızının öğrencilik döneminde dağa kaçırıldığını söyledi.

Şeyma'ya kavuşana kadar eylemi sürdüreceğini ifade eden Mutlu, "HDP kızımın elinden kalemi alarak, silah verip dağa gönderdi. Nasıl göndermişlerse kızımı öyle de getirsinler. Kızım bir ay boyunca HDP binasında kalmış, sonra dağa götürmüşler. Kızımı istiyorum. Kızım dön gel, seni kandırıyorlar." dedi.

Evlatlarına kavuşan 18 ailenin yüzlerinin güldüğünü hatırlatan Mutlu, kızının peşini bırakmayacağını vurguladı.

Oğlu Fatih için eylemi sürdüren Abdullah Demir de 5 yıldır evladına hasret olduğunu anlattı. HDP il binasından çocukların dağa götürüldüğünü belirten Demir, şunları kaydetti:

"Doğru adresteyiz. Çünkü bunlarda vicdan ve merhamet yok. 5 yıldır hayatımız bitmiş vaziyette. 18 çocuğumuz, canımız geldi. Oğlum sen de kaç, gel, adalete teslim ol. Çocuklarımızı bu zalimlerin elinden alacağız. Alana kadar da buradan kalkmayacağız."