Görüş Bildir

Bakan Kurum: 114 canımızı kaybettik

Bakan Kurum: 114 canımızı kaybettik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 112 Acil Komuta Merkezi'nde yaptığı değerlendirme toplantısında, ''114 canımızı kaybettik, 107 vatandaşımızı enkazdan sağ salim bir şekilde kurtardık. Bin 35 vatandaşımız yaralı durumda ve tedavileri tamamlanan 898 vatandaşımız taburcu oldu. 137 vatandaşımızın tedavisi devam ediyor. 4’ü ağır olmak üzere 12 yoğun bakım hastamız var'' dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  İzmir’de yıkıma neden olan depremde arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından açıklama yaptı. Bakan Kurum, "Acımız çok büyük. İnşallah el birliğiyle İzmirli kardeşlerimizin yarasını saracağız. Artık enkaz kaldırma çalışmalarına başladık. İzmir bizden hizmet bekliyor, İzmir sıcak yuvalarını bekliyor. İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm sürecini başlatmış durumdayız" dedi.

'114 CANIMIZI KAYBETTİK'

Depreme ilişkin son verileri açıklayan Kurum, "114 canımızı kaybettik, 107 vatandaşımızı enkazdan sağ salim bir şekilde kurtardık. 1035 vatandaşımız yaralı durumda ve tedavileri tamamlanan 898 vatandaşımız taburcu oldu. 137 vatandaşımızın tedavisi devam ediyor. 4'ü ağır olmak üzere 12 yoğun bakım hastamız var. Kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Ülkemiz ciddi bir deprem tehdidi ile karşı karşıya. Yaşadığımız her yıkım da bunları bize hatırlatıyor" diye konuştu.

'BUNDAN SONRA ENKAZ ALTINDA HİÇBİR VATANDAŞIMIZI ARAMAK İSTEMİYORUZ'

İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm sürecinin başlatıldığını ifade eden Kurum, "Bu çerçevede yerinde yapacağımız projeler var. 17 bina enkazında ve etrafında riskli gördüğümüz binalarda yerinde uygulamalar yapacağız. İzmir birinci derece deprem bölgesi ve yeni yapacağımız konutlar zemin+ 5'i geçmeyecek. Bugün nasıl İzmir’de, Elazığ, Malatya’da beraber olduysak, kentsel dönüşümde de siyasi bir kaygı gözetmeden, gelecek kaygısı gözetmeden kentsel dönüşümü kararlı bir şekilde yürütmek durumundayız” dedi.

'BİR AY İÇİNDE İNŞA BAŞLAYACAK'

Rezerv alanda da çalışmaların yapılacağını belirten Kurum, şunları söyledi: "İzmir şehir hastanesinin yanındaki bu alanda 3 bin konut inşa etmeyi planlıyoruz. Zemin+5 katı geçmeyecek şekilde bir projelendirme yaptık. İçinde bahçeleri, camisi, okulu ile örnek bir şehircilik anlayışıyla projelendirme çalışması yapıyoruz"

'KAMU MİSAFİRHANELERİNDE YETERLİ KAPASİTE VAR'

Bölgeye toplamda 4 bin 643 çadırın sevk edildiğini belirten Kurum, "Şu an boşta 1010 çadırımız var. Isıtıcılarımız, beslenme ihtiyaçlarımızın hepsi karşılanmaktadır. Beslenme ihtiyacını Kızılay’ın koordinasyonunda tüm destek veren kuruluşlarımızla yapıyoruz. 81 ilin belediyelerinden buraya destekler var" diye konuştu.
Etiketler: |