Çağlayan’da kanlı olay

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ndeki Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması olayı kanlı bitti. Yaklaşık 9 saatlik rehin alma ve müzakerelerin ardından Savcı Kiraz ağır yaralandı, 2 örgüt üyesi öldürüldü. Ancak 1 saat sonra acı haber geldi. Savcı Kiraz, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayata döndürülemedi.

Çağlayan’da kanlı olay

 OLAY NASIL YAŞANDI?

>DHKP-C üyeleri, Gezi olayları sırasında biber gazı kapsülüyle başından vurularak hayatını kaybeden Berkin Elvan soruşturmasına Bakan Savcı Mehmet Selim Kirazı 6'ıncı kattaki odasında silahla rehin aldı. Yasa dışı bir örgüte yakınlığı ile bilinen kişiler, Twitter hesabından Savcı Kiraz'ın başına silah dayalı halde foto yayınlandı.

>ÖRGÜT TALEPLERİNİ AÇIKLADI

>Savcıyı rehin alan örgüt terör eylemiyle ilgili sosyal medya hesabından fotoğraflar paylaşarak serbest bırakma şartlarını duyurdu. Örgüt, sıraladığı 5 talebi yerine getirilmediği taktirde savcıyı öldürmekle tehdit etti. Adliye giriş-çıkışlara kapatılırken, Kiraz'ın odasının bulunduğu 6. kat boşaltıldı. Alt ve üst katlarda yoğun güvenlik önlemi alındı.

>İşte dakika dakika olayla ilgili yaşanan tüm gelişmeler...

>KURTARMA OPERASYONU KANLI BİTTİ

>-21: 00: Kurtarma operasyonu tamamlandı: Operasyon sona erdi. Savcı Mehmet Selim Kiraz ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı 2 örgüt üyesi ise ölü olarak ele geçirildi.

>ADLİYEDEN SEDYE İLE YARALI ÇIKARTILDI

>-20: 50: Rehine krizinde silah seslerinden sonra Çağlayan Adliyesi'ne sedye çıkartıldı. Adliye binasından sedye ile bir yaralının çıkarıldığı ve savcının hayatta olduğu iddia ediliyor. Savcı operasyon sırasında bayılmış. Hastaneye kaldırıldığı ve sağlık durumunun iyi olduğu iddia ediliyor.

>-20: 45: Silah sesleri ve bağrışmalar devam ediyor. Polisin içeriye girdiği ve 3 terör örgütü üyesinin etkisiz hale getirildiği iddia ediliyor.

>6. KATTAN PATLAMA SESİ GELDİ

>-20: 15: Rehine krizinin yaşandığı Çağlayan Adliyesi'nin 6. katında patlama sesleri geldi. 10-15 el silah sesleri ve 'yat yat' diye bağrışma sesleri geliyor. Sağlık ekipleri ve olay yeri inceleme ekipleri binaya alındı. Operasyon yapıldığı iddia ediliyor.

>-20: 15: Müzakereyi yürütenler adliye dışına çıkartıldığı ve polisin müdahale edilebileceği iddia ediliyor.

>-19: 49: Eylemin saat 19:49'da sonlandırılacağı iddia edildi. Ancak bir gelişme yaşanmadı.

>-19: 30: Adliye'nin elektrikleri kısa süreli gitti-geldi. Elektriklerin kısa süreli gitmesiyle "Bir operasyon mu var?" sorusu akıllara geldi.

>-19: 00: DHKP-C'li grup oturma eylemi yapıyor: DHKPC'li 20 kişilik bir grup Çağlayan Adliyesi önünde oturma eylemi yaptı. Sık sık Berkin Elvan lehine slogan atan gruba polis ekipleri herhangi bir müdahalede bulunmadı. Polis ekiplerinin adliye etrafındaki geniş güvenlik önlemleri ise devam ediyor.

>GÖRÜŞMELER TIKANDI

>-18: 53: Eylemciler ile yapılan görüşmeler devam ediyor. Hala sonuç alınamadı. Savcının sağlık durumu iyi. Eylemcilerin 'Berkin'i vuran polis getirilsin' talebi görüşmelerde tıkanmaya yol açıyor. Çünkü savcılıkta 'kimin vurduğuna dair kesin bilgi yok.

>EYLEMCİLER CANLI YAYINA KATILDI, BERKİN ELVAN'IN BABASI ADLİYEDE

>-18: 48: DHKP-C'nin tüm sosyal medya hesapları askıya alınmaya başladı.

>-18.03 Med Nuçe TV canlı yayınına telefonla bağlanan eylemciler, taleplerini tekrarladı. Eylemciler, herhangi bir müdahalede olması ya da taleplerinin yerine getirilmemesi halinde Savcı Kiraz'ı öldürmeye kararlı olduklarını açıkladı.

>-17: 55: Berkin elvan'ın babası adliyeye getirildi. Eylemciler ile telefonla görüştü. Eylemin sonlandırılmasını istedi ancak eylemciler kabul etmedi.

>PAZARLIKLAR SÜRÜYOR, ÖRGÜTÜN İSTEDİĞİ VEKİL ADLİYEDE

>-17: 30: Güvenlik güçleri, Özel Harekat, 6'ncı katı ablukaya almış durumda. Giriş ve çıkışlar tutuldu. Özel Tim adliyede. Örgütün müzakereci olmasını istediği CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın da adliyede olduğu belirtiliyor. Pazarlıklar sürüyor.

>BAŞSAVCI YARDIMCISI: BERKİN BİZİM ÇOCUĞUMUZ

>-16: 15: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi'nden sorumlu Başsavcıvekili Orhan Kapıcı, "Eylemin amacı anladığımız kadarıyla bir soruşturma. Berkin Elvan soruşturması nedeniyle gündeme geldiğini öğreniyoruz. Berkin Elvan bizim çocuğumuzdur, kardeşimizdir, onun ölüm olayı hepimizi üzmüştür" dedi.

>EMNİYET MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA

>-16:10 İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok açıklama yaptı: Şu an itibarıyla herhangi bir sıkıntımız yok. Herhangi bir arkadaşımızın herhangi bir sorunu yok. Arkadaşlarımız, müzakereci arkadaşlarımız bize katkı veren İstanbul Barosu Başkanımız (Ümit Kocasakal), diğer arkadaşlarımız, eylemcilerle görüşüyor"

>-15:40 Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin alan terör örgütü DHKP-C üyeleriyle görüşmelerin yapıldığı belirtiliyor. İstanbul Cumhriyet Başsavcıvekili Vedat Yiğit, yaptığı son açıklamada "Onların bulunduğu katta özel harekat polisleri bulunuyor. Onlarla (rehin alan kişiler) görüşmeler var. Onların istediği bir kişi üzerinden görüşmeler yapılıyor" dedi.

>BERKİN ELVAN'IN BABASINDAN EYLEME TEPKİ

>Bu arada, Berkin Elvan'ın ailesinin Twitter hesabından, baba Sami Elvan adına, "Kimsenin burnunun dahi kanamasını istemiyorum. Sadece adalet istedim bugüne kadar ve sadece adil bir yargılama istiyorum" mesajı paylaşıldı. Adliye kreşinde çocuğu bulunan bir kişinin ise fenalık geçirdiği iddia edildi.

>SİLAH İÇERİYE NASIL SOKULDU?

>Yaşanan olay sonrası silahın adliyeye nasıl sokulduğu sorusu gündeme geldi. Teröristlerden birin avukat olduğu iddiası da ortaya atıldı.

>TERÖRİSTLERDEN BİRİ Ş.Y. İDDİASI

>Berkin Elvan soruşturması savcısını rehin alan silahlı kişilerden birinin daha önce yasadışı örgüte yönelik operasyonlarda gözaltına alınan Ş.Y olduğu ileri sürülüyor. Öte yandan örgüte yakın sosyal medya hesaplarından savcının odasındaki eylemcilere ait olduğu belirtilen ses kaydı yayınlandı. Teröristlerden birinin avukat olduğu iddiası da var.

>KESKİN NİŞANCILAR YERLEŞTİRİLDİ

>Adliyenin dışında hakim noktalara da keskin nişancıların yerleştirildiği görüldü. İstanbul Valisi Vasip Şahin ile Emniyet Müdürü Selami Altınok ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan da adliyeye geldi.

>Adliye önünde, Olay Yeri İnceleme ve Çevik Kuvvet şube müdürlükleri ile itfaiye ve sağlık ekipleri de hazır bekletiliyor.

>SALONLAR DA BOŞALTILDI

>Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde duruşma salonları boşaltıldı. Adliyenin A kapısı önündeki basın mensupları, pencereden silahla ateş açılması ihtimaline karşı buradan uzaklaştırıldı.

>SAAT 15:36'YA KADAR SÜRE VERDİLER

>Terör örgütü saat 15.36'ya kadar süre verdi, 5 taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

>-13:36 Kamuoyu yaşanan olayları saat 13.36'dan sonra duydu.

>-12:36 İddiaya göre DHKP-C üyeleri silahla Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın adliyenin 6. katındaki odasına girdi. 3 kişi oldukları sanılan teröristler içerideki savcı katibini silah tehdidiyle dışarı çıkarttı, Kiraz'ı rehin aldı. Katip, yaşananları güvenlik güçlerine bildirdi.

>İÇERİDEN İKİ EL SİLAH SESİ GELDİ

>Olay yerine gelen güvenlik güçlerinin kapıyı açmaya çalışması üzerine içeriden iki el silah sesi geldi. Savcılığın bulunduğu kat boşaltılırken, yoğun güvenlik önlemi alındı. Yaşanan rehine eyleminin ardından aynı katta bulunan diğer savcılar dışarı çıkarıldı. Terörle Mücadele ve Özel Harekat şube müdürlüklerine bağlı ekipler ile emniyetin müzakere timi olay yerine sevk edildi. Terör örgütü, olaya ilişkin fotoğrafları twitter'dan yayınladı.

>2 AY ÖNCE SORUŞTURMAYA ATANDI

>Yaklaşık iki ay önce Berkin Elvan soruşturmasına atanan Savcı Kiraz, son olarak Emniyet'ten daha önce eşkâlleri belirlenen 3 polisin açık kimliklerinin belirlenmesi amacıyla olay günü o bölgede görevli 21 polisin kimliklerini almıştı.

Kaynak: Diyarbakır Söz