Görüş Bildir

Camilerin açılacağı kararı Diyarbakırlıları çok mutlu etti

Camilerin açılacağı kararı Diyarbakırlıları çok mutlu etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın camilerin 12 Haziran’da açılacağı kararını değerlendiren Diyarbakırlı vatandaşlar, alınan kararın kendilerini çok mutlu ettiğini hasretle ve özlemle açılacağı günü beklediklerini söyledi.

Günler önce Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş katıldığı bir televizyon programında normalleşme süreci ile birlikte 12 Haziran’da camilerin açılmasının planlandığını açıklamıştı.

Ali Erbaş açıklamasında, "Geçen hafta Cumhurbaşkanlığımızın normalleşme sürecinde yapmış olduğu planlama dâhilinde vermiş olduğumuz bir tarih oldu. 12 Haziran'da önce camilerimizin dış kısımlarında, avlularında, açık havada namazlara başlayacağız. Cemaatimiz evlerinde abdestlerini alacaklar. Maskelerini takacaklar, seccadelerini alıp gelecekler ve sosyal mesafeye de uyarak saf olacak şekilde tedbirlerimizi alacağız." ifadelerini kullanılmıştı.

Camilerin 12 Haziran’da açılabilecek olma kararının daha erkenden alınabileceğine dikkat çeken Diyarbakırlı vatandaşlar, cemaatle birlikte camilerde ibadet yapmayı özlediklerini vurguladılar.

"12 HAZİRAN’DA CAMİLERİN AÇILACAĞI KARARI BİZLERİ ÇOK MUTLU ETTİ"

Camilerin açılabileceği kararı kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Mürsel Kavut, "12 Haziran’da camilerin açılacağı kararı bizleri çok mutlu etti. Çünkü uzun zamandır camilerde cemaatle namaz kılamıyoruz. Bu durumdan dolayı da çok üzgünüz. Hakikatten böyle olması zorumuza gidiyor. Tabi hastalıktan dolayı alınan karalara riayet ediyoruz. İnşallah camilerimiz tekrardan açılır da eski günlerimize kavuşuruz. Rabbim İslam ümmeti için hayırlısı ne ise onu eylesin. Camilerin kapalı olmadığı zamanlarda cemaatle yaptığımız namazları, teravihleri, Ramazan ayını ve hatim mukabelelerini çok özlemişim. İnşallah tekrardan bu günlere kavuşacağız." ifadelerini kullandı.

"BU KARAR ERKEN ALINSAYDI DAHA GÜZEL OLURDU"

Camilerin açılacağı kararı daha erken alınsaydı daha iyi olacağını belirten Cahit Doğan, "Camilerin açılacağı kararı inşallah çok iyi olacak. Zira camilerimiz ve medreselerimiz açılırsa insanlarımız rahat edecek. İnsanlar bu şekilde camilerde dua edecek, ibadet edecek ve Allah’ın huzuruna çıkacak. Alınan karar bizleri çok mutlu etti. Hatta bu karar daha erken alınsaydı daha güzel olurdu. Dünyayı etkisi altına alan bu Covid-19 hastalığı da bitseydi herkes rahatlayacaktı. Alınan bu karardan sonra inşallah hep birlikte camilerimizde cemaatle ibadetlerimizi yaparız. Çünkü cemaatle ibadetleri yerine getirmek daha güzel bir şeydir." şeklinde konuştu.

"CAMİLERİMİZ AÇILIRSA İNŞALLAH ÇOK GURUR DUYACAĞIZ"

Camilerin kapalı olmasını Rabbimiz tarafından bir imtihan olarak verildiğini belirten Yusuf Hayta, "Bunun sebebi de ümmet olarak görevlerimizi layıkıyla yerine getirmediğimizdendir. Camilerin açılmasını Cenab-ı Hak inşallah bizlere gösterecek. Çünkü çok hüzünlü bir Ramazan ayı geçiriyoruz. Demek ki bizlerin bir acizliği var ki Rabbimiz bu dertleri bizlere verdi. Bizler demek ki tam anlamıyla ümmet olamadık. Tam anlamıyla ümmet olabilseydik bu musibetleri vermezdi. Camilerimiz açılırsa inşallah çok gurur duyacağız. Çok mutlu ve memnun olacağız." dedi.

"CAMİLERİN AÇILACAĞI KARARINI OLUMLU BULUYORUM. NİTEKİM OLMASI GEREKEN DE BUDUR"

Camilerin açılacağı kararının yerinde bir karar olduğunu belirten İbrahim Karaman, "Eskiden olduğu gibi tekrardan cemaatle birlikte camilerde namaz kılmayı çok özlemişiz. Alınacak karar ile birlikte tekrardan cemaatle yaşayacağımız bu duyguyu özlemle bekliyoruz. Camilerin açılacağı kararını olumlu buluyorum. Nitekim olması gereken de budur. İnşallah kısa süre sonra tekrardan toplu ibadetleri yapacağımız günleri yaşarız. Camilerin açılacağı kararı sadece beni değil Diyarbakır halkını da mutlu etti." ifadelerini kullandı.

"CAMİLERİN AÇILMASI BEKLENTİMİZ İÇERİSİNDEYDİ"

Camilerde toplu ibadet yapabilmeyi özlediklerini ve bundan dolayı alınan karardan dolayı sevinçli olduğunu belirten Aslan Çelik, "Camilerin açılması iyi oldu. Zaten beklentimiz de buydu. Virüsten dolayı camilerimiz kapalıdır. Kısa sürede inşallah virüs biter de camilerimiz açılır. Tabi sosyal mesafe kuralına bağlı camilerde ibadet yapılması camiye gelecek cemaate yetecek mi diye de düşünüyorum. Ama camilerin açılacağı kararı güzel buluyorum. Ben şahsen evde teravih ve diğer ibadetlerimi yerine getirmeye çalışıyorum. Tabi bu ibadetleri camide yapmayı umut ediyorduk. Bundan dolayı camilerin açılacağına seviniyoruz." diye belirtti.

"CAMİLER KAPALI OLUNCA BİZLER ÇOK ÜZÜLÜYORUZ"

Camilerin kapalı olması kendisini çok üzdüğünü belirten Mehmet Korkutan, "Camilerimiz açılırsa çok memnun oluruz. Hiç olmazsa gelip cemaatle namazımı kılarız. Cuma namazlarımızı eda ederiz. Yine camilerde Müminler bir araya gelir. Ne kadar yan yana gelirsek ibadetlerimiz daha güzel olur. Camiler kapalı olunca bizler çok üzülüyoruz. Camilerimize baktığımızda kimsenin olmaması bizleri gerçekten üzüyor. Camilerin açılacağı kararı bizleri çok mutlu etti. Ben tek değil bütün Diyarbakır halkını mutlu etti. Çünkü Diyarbakır halkının çoğu orucunu tutar. Namazını kılan insanlardır." şeklinde konuştu.

"BEN GÜNDE BİRKAÇ KEZ ULU CAMİ’Yİ GÖRMEZSEM SABRIM GELMİYOR"

Camilerin ve ibadethanelerin çok güzel yerler olduğunu belirten Fesih Birbeyinoğlu, bundan dolayı camileri görmediği zaman sabrının gelmediğini söyledi.

Birbeyinoğlu, "Ben günde birkaç kez Ulu Cami’yi görmezsem sabrım gelmiyor. Yani camiler kadar güzel yerler var mı? Camilerimizde hiçbir şey yapamazsak bile açıp elimizi dua dileğinde bulunabiliyoruz. Bundan dolayı camilerin açılacak olması kararından dolayı çok mutluyuz." ifadelerini kullandı.