Görüş Bildir

Çığlıkları; EBA’ya bağlanamıyoruz

Çığlıkları; EBA’ya bağlanamıyoruz

Ergani'de internet erişimi sağlanamadığı için öğrenciler EBA sistemine bağlanamadığından, eğitim alamıyorlar. Veliler ve öğrenciler, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

Diyarbakır'ın Ergani ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan 600 nüfuslu Armutova köyünde(mahallesi) internete erişim sağlanmadığı için, köyde yaşayan ilk, orta ve lisede eğitim gören 150 öğrenci, uzaktan eğitim sistemi EBA’ya bağlanmadıklarından dolayı, büyük mağduriyetler yaşıyorlar. Öğrenciler, köyün camisi önünde toplanarak, buradan EBA’ya girmeye çalışırken yaşanan mağduriyetin giderilmesini istediler.

‘KÖYÜMÜZE ŞEBEKE İSTİYORUZ’

Armutova Köy(mahallesi) muhtarı Samet İçen, Köyümüzde internet olmadığı için öğrencilerimiz uzaktan eğitimi göremiyorlar. Köyümüzde telefon çektiği yere gelip yakınlarımızla iletişim kuruyoruz. Çocuklarda derslerini yapmak için gece caminin önüne gelerek EBA’ya bağlanıyorlar. Bu öğrencilerimizin sorunlarını giderilmesini istiyoruz. Ayrıca uzakta olan ailelerimiz, askerlerimiz vardır bunlarla iletişim kuramıyoruz. Gece bir hastamız olduğunda bize kimse ulaşamıyor. Biz köyümüze şebeke istiyoruz. Öğrencilerimiz, ailelerimiz için devletimizden yardım istiyoruz dedi.

‘ÇOCUKLARIMIZ UZAKTAN EĞİTİME GİREMİYORLAR’

Öğrenci velisi Mehmet Faik Gün, Şebeke çekmediği için hem çocuklarımız mağdur hem de biz mağduruz. Çocuklarımız uzaktan eğitime giremiyorlar, derslerinde bir fayda göremedikleri söyledi. Koruyucu başı Mehmet Faik Gün, İlçe karakolla işbirliğimiz olduğu için Merkez karakolu bizlere ulaşamıyor. Telefon şebekesinde sıkıntı olduğu için bazı sıkıntılar yaşıyoruz.  Tek istediğimiz bu sıkıntının giderilmesidir” diye konuştu.

‘İNTERNET OLMADIĞI İÇİN SINAVLARA GİREMİYORUM’

Üniversite öğrencisi Suat Yiğit ise internet olmadığı için üniversitedeki sınavlarına giremediğini ifade ederek, “Üniversitesi öğrenciyim. Sınavlarım internet üzerinden başladı. İnternet olmadığı için sınavlara giremiyorum. Bu yüzden bir sıkıntı yaşıyorum. Derslerimden verim alamıyorum” dedi.
Etiketler: |