Görüş Bildir

Çocukların özgürlükleri

Çocukların özgürlükleri

Diyarbakır'da 14 yaş ve altı çocuklar sokağa çıkmanın keyfini yaşadı

Diyarbakır’da korona virüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanlar ile 20 yaş altı vatandaşlardan 0-14 yaş altı çocuklar, haftalar sonra aileleriyle dışarı çıkıp parklarda oyun oynadı.  Havanın yazdan bir gün olması nedeniyle çocuklar, uzun bir aradan sonra çıktıkları parklarda güzel havada doyasıya eğlendi.

GÜNLER SONRA SOKAKTALAR

Bilim Kurulu kararı ve İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelge ile korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanlar ile 20 yaş altı vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Yine İçişleri Bakanlığının yayımladığı yeni genelge ile bugün itibariyle 0-14 yaş arası çocuklar için saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında, yürüme mesafeli kuralıyla dışarı çıkmalarına izin verildi. Diyarbakır’da çocuklar haftalar sonra aileleriyle birlikte dışarı çıkıp, parklara akın etti. Yürüyüş yapan çocuklar, parklarda oyun oynayarak güneşli havanın tadını çıkardı.

PARKLARDA HAREKETLİLİK

Çocuklarını parka götüren Asiye Terim, kararın çok iyi olduğunu, çocukların durumdan çok etkilendiğini söyledi. Terim, "Bugünü iple çekiyorduk aslında. Sabahtan beri sokağa çıkacağımız saati bekliyorduk. Şimdi çıktık, çocuklara baya iyi geldi. Bize de iyi geldi, onlara da iyi geldi. Bizde nefes aldık en azından. Televizyon başında, tablet başında gerçekten çok üzücü bir süreçti. Çok özlemiştik. Her gün çıkıyorduk, parktaydık. Dolanıyorduk, nefes alıyorduk. Uzaktan bakıyorduk gerçekten çok hüzünlü geliyordu ama bu çok iyi oldu" dedi.

Ailesiyle parka gelen çocuklardan Mahmut Terim ise gevşetmenin kendilerine iyi geldiğini söyledi. Evde çok sıkıldığını aktaran Terim, "Televizyondan başka bir şey yok. Artık evden bunalmıştık. Bu uygulamanın gelmesi çok güzel oldu. Arkadaşım bana yazdı Anıt Parkta buluşalım dedi, biz de buraya geldik" diye konuştu.

Merkez Kayapınar ilçesindeki Tema Park'a annesiyle gelen 11 yaşındaki Melis Lavin Güçlü, uzun süre evde kaldıkları için çok sıkıldığını belirtti. Sokağa çıkma serbestliği kararı ile parka koştuklarını anlatan Güçlü, "Canımız çok sıkılmıştı. Dışarıya çıkınca bayram havası gibi oldu." dedi.

Sağlık çalışanı olan anne Aybil Güçlü de uzun aradan sonra çocuklarının temiz hava ve parkla buluşmalarından mutluluk duyduğunu söyledi.

"Çocuklar, 4 saat dışarı çıkacaklar diye akşamdan kıyafetlerini hazırladı. Dışarıda ne yapabileceklerimizi, maskeyi nasıl takacaklarını konuştuk." diyen Güçlü, herkesin sağlık ve hijyen kurallarına uygun hareket etmesi gerektiğini vurguladı.