Görüş Bildir

Danıştay, 10 Ekim Katliamı'nda devlette kusur bulmadı

Danıştay, 10 Ekim Katliamı'nda devlette kusur bulmadı

Ankara Garı Katliamı'nda yaşamını yitiren 9 yaşındaki Veysel ve babası İbrahim Atılgan için mahkemenin ödenmesine hükmettiği 1 milyon TL’lik tazminat kararını bozan Danıştay, “devletin kusurlu olmadığını” savunarak, tazminatı 30 bin liraya düşürdü.

DAİŞ'in 10 Ekin 2015 tarihinde Ankara Garı’nda gerçekleştirdiği saldırıda hayatını kaybeden  103 kişi arasında bulunan 9 yaşındaki Veysel ve babası İbrahim Atılğan için 1 milyon liralık tazminat ödenmesine ilişkin mahkeme kararı, Danıştay’dan döndü.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Belli'nin haberine göre, katliamdan sonra Veysel’in annesi Nezihe Atılğan ve 3 kız kardeşi “hizmet kusuru” bulunduğu iddiasıyla avukatları Mehtap Sakinci aracılığıyla İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği aleyhine tazminat talebiyle Ankara 12. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

HİZMET KUSURU

İdare mahkemesi, “elinde yakın tarihli istihbari bilgi bulunan idarenin, bu bilginin ilgili birimlere iletilmesi, güvenlik tedbirlerinin alınması noktasında hizmet kusuru bulunduğu” tespiti yaparak, aileye toplamda 394 bin TL maddi, 700 bin TL de manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Kararın istinaf incelemesini yapan Ankara Bölge İdare Mahkemesi 10. İdare Dava Dairesi 394 bin TL maddi tazminat miktarını onadı. Fakat manevi tazminat miktarı toplam 180 bin TL’ye düşürüldü.

Temyiz incelemesini yapan Danıştay 10. Dairesi Veysel yönünden anne Nezihe Atılğan’a 30 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Daire, aileye ödenecek maddi tazminatı bozarken manevi tazminat ise yeniden hesaplanması için bozuldu.  Kararda, “idarenin hizmet kusurundan söz edilemeyeceği” belirtildi.
Etiketler: |