Görüş Bildir

Eller semaya duayla açıldı

Eller semaya duayla açıldı

Âlemlere rahmet olarak gönderilen ve Müslümanlar için en güzel örnek olan Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) dünyaya teşrif ettiği gece olarak idrak edilen Mevlid Kandili dolayısıyla vatandaşlar, camilere akın etti.

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in(S.A.V) dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlid Kandili, tüm Türkiye'de olduğu gibi Diyarbakır'da da camilerde dualarla ihya edildi. Mevlid Kandili'ni ihya etmek için 7'den 70'e camilere akın eden vatandaşlar, Peygamber Efendimize olan bağlılıklarını gösterdi.

COŞKUYLA GECE İHYA EDİLDİ

İl Müftülüğü tarafından kent genelindeki camilerde düzenlenen programlara kadın-erkek, genç-yaşlı ve çocuk demeden katılan vatandaşlar, büyük bir coşku ile geceyi ihya etti. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programlarda, Kur’an-ı Kerim okundu, salavatlar getirildi ve İslam ümmeti için dualar edildi.  Akşam ezanının okunmasıyla evlerine yakın olan camilere giden vatandaşlar, akşam ve yatsı namazını cemaatle kıldı. Kandil dolayısıyla camilerde okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerifleri, ilahi ve kasideleri vatandaşlar, huşu içinde dinledi. Coronavirus önlemlerinin alındığı programlarda, Hazreti Peygamberin insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarından konular anlatıldı.

Merkez Sur ilçesindeki tarihi Ulu Cami'de Diyarbakır İl Müftülüğü tarafından düzenlenen “Mevlid Kandili Özel Programı”nda da gece, dualar ve salavatlarla idrak edildi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program mevlidhanların Türkçe okuduğu Mevlid-i Şerif ve Hazreti Muhammed üzerine bestelenen ilahileri seslendirmeleri ile devam etti. Zaman zaman da duygu dolu anların aşandığı gecede, vatandaşlar Hazreti Muhammed'e bol bol salâvat getirdi.

Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Hazreti Muhammed'in örnek kişiliğine ve insanlık için getirdiği değerlerin önemine dikkat çekti.

PEYGAMBERİMİZİN HAYATI

İslam âleminin Mevlid Kandili’ni tebrik ederek konuşmasına başlayan Hazırlar, “Bugün tüm insanlık Hazreti Peygamber’in çağlar üstü örneklik ve rehberliğine her zamankinden çok daha fazla muhtaçtır. Peygamberimizin rehberliğini tüm insanlığa tanıtacak olanlar da hiç şüphesiz Müslümanlardır. Ancak İslam dünyasının dâhili ve harici sebeplerle içerisinde bulunduğu bugünkü durumu Kur’an-ı Kerim ve Hazreti Peygamberin mesajlarından, O’nun eşsiz örnekliğinin, ağızlardan gönüllere indirememekten, zihinlere yerleştirememekten ve hayata geçirilememesinden kaynaklanmaktadır.” dedi.

Hazreti Muhammed’in her yönüyle Müslümanlar için en güzel örnek olduğunu  ifade eden Karabayır, “Allah (Celle Celaluhu), Kur’an-ı Kerim’de Peygamberimizi, 'Andolsun, Allah'ın Resülünde sizin için Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah'ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır' şeklinde tanımlayıp, her alanda en güzel örneğimiz ve rehberimiz olarak ilan etmektedir.” ifadelerini kullandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle belirlediği “Peygamberimiz ve Çocuk” teması çerçevesinde konuşmasını sürdüren Hazırlar, Hazreti Muhammed’in çocuklarla olan ilişkisini anlattı. Program yapılan dua ile sona erdi
Etiketler: |