24

Gaziantep ve Kocaeli’de iki yeni lojistik merkez kuruluyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Gaziantep ve Kocaelide yeni lojistik merkezlerin kurulacağını duyurdu.

Gaziantep ve Kocaeli’de iki yeni lojistik merkez kuruluyor

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ankara’da gerçekleştirilen 1'nci Lojistik Koordinasyon Kurulu toplantısında, Gaziantep ve Kocaeli’de yeni lojistik merkezlerin kurulması kararının alındığı bildirildi. Türkiye’nin ulaşım ağının kritik noktalarında yer alan ve yük akışının yüksek olduğu Kocaeli ve Gaziantep’te kurulacak lojistik merkezlerin, ihracat ve ithalata önemli katkılar sağlayacağı belirtilerek, "Petrol-madencilik, gıda-içecek ve otomotiv sanayi ürünleri gibi katma değerli gruplarının, Kocaeli’nin yük hareketliliğinde en fazla paya sahip yük grupları olduğu görülmektedir. Kocaeli’nde, bu yıl 74 bin ton olan toplam günlük üretim miktarının, 2023 yılında yaklaşık yüzde 90 artarak 141 bin tona çıkacağı, 130 bin ton olan toplam günlük çekim miktarının ise 2053’te yüzde 85 artarak 240 bin tona çıkacağı öngörülüyor. 2053 ışığında yapılan modellemede; başta Kocaeli Körfezi olmak üzere İstanbul’a önemli katkılar sunacak merkezin 800 hektar üzerine kurulması planlanıyor" denildi. 

LOJİSTİK MERKEZLERİ

Güneydoğu Anadolu Bölgesi sanayisinin önemli merkezlerinden ve ağır taşıt trafiğinde transit geçişlerin çok yüksek olduğu Gaziantep’in Şehitkamil bölgesinde de lojistik merkezin kurulacağı belirtilerek, "Gaziantep’in yük çekimindeki yıllık artış, yük gruplarına göre incelendiğinde; tarım-orman-balıkçılık en fazla paya sahiptir ve 2053 yılına dek yapılan projeksiyonda yükü yüzde 102 artacağı hesaplanmıştır. Yine gıda-içecek grubuna ait yük çekiminin yüzde 84, kömür-petrol-madencilik grubuna ait yük çekiminin ise yüzde 39 artacağı öngörülmüştür" ifadeleri kullanıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, konuya ilişkin, "Bu iki ilimizde kurulacak lojistik merkezler, ülkemizin ihracatı ve ithalatına önemli katkılar sağlayacak. Gaziantep ve Kocaeli ekonomisi daha güçlü olacak" dedi. Covid-19 salgını ve Ukrayna-Rusya arasında çıkan savaşın uluslararası ticaretin yeni bir döneme girmesine neden olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, bu gelişmelerin Türkiye’nin stratejik önemini bir kez daha ortaya çıkardığını belirterek, "Dünyadaki ilk 10 ekonomi arasında yer alma hedefiyle birlikte çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. Zorlu süreçten geçtiğimiz bu dönemde ülkemizi daha da ileriye taşımak için hem deprem bölgesinde hem de diğer illerimizde projelerimizi sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.