Görüş Bildir

Gezici Kütüphane Olacak

Gezici Kütüphane Olacak

Gezici Kütüphane Olacak
Özgecan Aslan'ın öldürüldüğü vahşice cinayeti ilk duyduğunda çok üzüldüğü belirten Ayhan Kara, ilk başta minibüsü 'İbret olsun' diye yakmayı düşündüğünü ancak fikrini aldığı Özgecan'ın babası Mehmet Aslan'ın 'Kötülüğe kötülükle cevap vermeyelim' diyerek karşı çıkması üzerine gezici kütüphane yapmaya karar verdiklerini söyledi.
ÇOCUKLAR OKUSUN, ÖZGECANLAR YANMASIN
Kütüphane projesini hayata geçirmek için Özgecan Aslan'ın öldürüldüğü olayın mahkeme sürecinin bitmesini beklediklerini ifade eden Kara, şunları söyledi:
"Aslında aracın buraya satıldığını duyduğum an tüylerim diken diken oldu, bu araç bir cinayete tanık olmuş, trafiğe bir daha çıkmamalı diye düşündüm. Hatta 'İbret olması için aracı alıp kalabalık ortamda yakalım' dedim. 'Ülkenin çeşitli kentlerinden kin ve nefret içeren mektuplar alıp bunu siyah bir çantada biriktirelim ve hep birlikte yakalım' diye düşündüm. Daha sonra 'İstismara açık olmaması için ailesiyle konuşup onların fikrini alalım' dedim. Aileyle görüştüm babası 'Kötülüğe kötülükle, karanlığa karanlıkla cevap vermeyelim, aracı güzel bir amaç doğrultusunda kullanalım' dedi. Biz de düşündük gezici bir kütüphane olsun istedik. Özgecan bir cehalete kurban gitti öyle düşünüyorum, cehaleti de ancak kişileri cahillikten kurtararak önleyebiliriz. Bu bağlamda eğitsel bir araç olarak kullanma fikri ön plana çıktı. 'Çocuklar okusun, Özgecanlar yanmasın' sloganıyla yola çıktık. Minibüsü gezici bir kütüphane olarak düzenleyip başta Hatay olmak üzere birçok ilde gezecek, çocuklara hem kitap dağıtacak, hem de o karanlığı bu şekilde zihinlerden silmeye çalışacak. Ama en önemlisi de Özgecan'ın anısını yaşatacağız."
Ayhan Kara ayrıca, Özgecan Aslan'ın öldürüldüğünde 33 B 8756 olan minibüsün son plakasının 31 F 5293 olduğunu söyledi.


Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi