Görüş Bildir

Hantaş cinayeti muamma, aile göç etti

Hantaş cinayeti muamma, aile göç etti

Kağıt toplayıcısı Recep Hantaş'ın polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmenin üzerinden 2 yıl geçti, hala iddianame hazırlanmazken, Ailesi kentten göç etti.

Diyarbakır’ın Merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi’nde bulunan Sümerpark’ta 14 Nisan 2019 tarihinde 20 yaşındaki Recep Hantaş'ın polisin açtığı ateş sonucu vurularak yaşamını yitirmesinin üzerinden iki yıl geçti. Hantaş'ın öldürülmesi olayında, polis K.B.  "bilinçli taksirle ölüme neden olma" suçundan 40 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. Olay anını görüntüleyen Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kamera kayıtlarında, 5 polisin açık bir şekilde Hantaş'a, havaya ve yere doğru ateş ettikleri görüldü. Otopsi raporunda Hantaş’ın vücuduna sıkılan 2 ateşli silah mermisinden birinin, ensesinin sağ tarafından girip sağ göz ve burun kısmından çıktığı, diğer merminin ise sağ bacak diz kısmından giriş yaptığı kaydedildi.

İHD: YARGISIZ İNFAZ DELİLİ VAR

İHD Diyarbakır Şubesi olaya ilişkin yaptığı açıklamada, soruşturma dosyasında elde edilen bilgi ve belgeler ışığında Recep Hantaş’ın yargısız infaz edildiğine yönelik somut deliller olduğunu açıkladı. Soruşturma dosyasında bulunan görüntülerin incelendiğine işaret edilen açıklamada, “Sırtı şüpheli polise dönük şekilde koşan ve üzerinde ateşleyici/yaralayıcı silah türünden bir cisim bulunmayan savunmasız maktule, dosya kapsamında tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen polis tarafından hedef alınmak suretiyle öldürmek kastıyla ateş edildiği net bir şekilde görülmektedir” denildi.

OLAY JANDARMAYA DEVREDİLDİ

Hantaş ailesinin avukatı Mehmet Öner, olaya karışan polislerin emniyet birimlerine bağlı olması ve sahip oldukları bağlantılarla delillerin karartılabileceği gerekçesiyle soruşturmanın her tür kuşkudan uzak yürütülmesi için belge ve bilgilerin toplanma görevinin jandarma ekiplerine verilmesi talebinde bulundu. Bu talebe olumlu yanıt veren Başsavcılık, süren soruşturma kapsamında bilgi ve belgelerin toplanması görevini Diyarbakır Jandarma Komutanlığı ekiplerine verdi.

AĞABEYİ DE ÖLDÜRÜLDÜ

Hantaş’ın ağabeyi Murat Hantaş (29) da olaydan 14 ay sonra saldırıya uğradı. Murat Hantaş, 10 Haziran saat 23.30 sıralarında Sümerparkk yakınında hurda toplarken, Uğur Kuşkanat adlı bir kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. 

İDDİANAME HAZIRLANMADI

Recep Hantaş’ın ölümünün üzerinden 2 yıl geçti, ancak tüm bilgi, belge ve görüntülere rağmen polislerden hiçbiri hakkında iddianame hazırlanmadı. Hantaş’ın ağabeyi Efe Hantaş, kardeşinin davasının, bölgede kolluk kuvvetlerinin karıştığı ve cezasızlıkla sonuçlanan yüzlerce dosyadan sadece biri olduğunu söyledi.

POLİS: YANLIŞLIKLA VURDUK

14 Nisan 2019’da bir polis memurunun kendisini aradığını, bunun üzerine hastaneye gittiğini, burada bir polisin kendisine Recep Hantaş’ı yanlışlıkla vurduklarını söylediğini aktaran ağabey Hantaş, kardeşinin sebepsiz yere öldürüldüğünü dile getirdi. Hantaş, "Gece 12 gibi işlerini bırakıp dinlenmek için arkadaşıyla beraber Sümerpark’a gidiyor. O esnada eve gelmek üzereyken polis onları çembere almış. Polis gittiği gibi ateş ediyor. O esnada arkadaşı bankın altına saklanırken, kardeşim korkudan koşmaya başlıyor. Çünkü daha önce birçok defa gözaltına alındı. Kaç defa onu gözaltındayken darp ve tehdit ettiler. Diğer kardeşimden (PKK’ye katılan) dolayı sürekli ona küfür ediyordular. İşte siz ‘teröristsiniz’ dercesine sürekli hakaret ediyordular. Kardeşim yaşadıklarından sonra onlardan korkmaya başlamıştı. Onları her gördüklerinde kaçmaya çalışıyordu. Biri üzerinize ateş ederek geliyorsa, siz de kaçarsınız” dedi.

Tutuklanan polisin 40 gün sonra tahliye edildiğini anımsatan ağabey Hantaş, fail polisin oğlunun CİMER’e, "bunların hepsi teröristtir" şeklinde bir yazı yazdıktan sonra serbest bırakıldığını söyledi.

'SAVCI ATK RAPORUNU BEKLİYOR'

Bölgede kardeşinin olayına benzer yüzlerce olayın varlığına işaret eden ağabey Hantaş, "Kardeşimin ölümünün üzerinden 2 yıl geçti. Herhangi bir mahkeme kurulmadı. İddianame dahi hazırlanmadı. En son savcıyla görüştüğümüzde Adli Tıp Raporunu beklediklerini söyledi. Adli Tıp Raporu iki yıl içerisinde çözülemiyorsa, burada bir adaletsizlik söz konusu. İsteseler olayı aynı günde çözerler. Görüntüler, deliller var ama olay çözülmüyor. Sebebi de vuran kişinin polis olması. Bunu yapan kişiler de zaten çoğu zaman ödüllendiriliyor” ifadelerini kullandı.
Etiketler: |