Görüş Bildir

Havai fişek yasaklansın

Havai fişek yasaklansın

Gece yarısı ansızın yüksek sesli patlatılan havai fişeklerin, insanlarda özellikle de çocuklarda korku ve paniğe sebep olduğunu belirten Diyarbakırlılar, yetkililerden havai fişeklerin üretiminin yapılmamasını ve satışının yasaklanmasını istedi.

Havai fişeklerin üretiminin ve kullanılmasının yasaklanması gerektiğini belirten Diyarbakırlılar, yetkililerin konuya çözüm bulmalarını talep etti.

Havai fişeklerin ve patlayıcıların yasak olması gerektiğini belirten Recep Bayralı, “Bu tür maddeler çocuklarımız ve geleceğimiz için iyi bir şey değil. Havai fişek fabrikasının patlamasıyla 7 vatandaş öldü 108 kişide yaralandı ve mağdur duruma düştüler. Bu tür patlayıcı maddeler boş yere yapılıyor. Çocuğun askere gidiyor diye havai fişek patlatmanın anlamı yok. Bu tür patlayıcı maddelerin mutlaka satımının yasaklanması gerekir.” dedi.

“HAVAYA ATILAN VE SATILAN PATLAYICI MADDELERDEN ZARAR GÖRÜYORUZ”

Havai fişeklerin patlatılmasının ölümlere veya yaralanmalara sebep olduğuna dikkat çeken Mehmet Usta, “Havai fişek fabrikasında çıkan olaydan dolayı ailelerine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Devletimiz bir an önce bu zararlı patlayıcı maddeleri kaldırsın ve üretimi sonlandırsın. Havaya atılan ve satılan patlayıcı maddelerden zarar görüyoruz. Öreğin bir düğün olduğu zaman, havai fişek patlatılıyor. O sırada bir çocuk pencereye, balkona çıkabilir ve o esnada gözüne veya kafasına isabet edebilir hatta öleme ihtimalide var. Kız kaçıran, hava roketi, piroteknik ve havai fişek, bunları kaldırsınlar.” ifadelerini kullandı.

“YETKİLİLERİN PATLAYICI MADDE SORUNUNA ÖNLEM ALMASI LAZIM”

Geceleri ansızın patlatılan havai fişeklerden dolayı çocuklarının korktuğunu belirten Mehmet Tekin ise, şunları söyledi:

“Patlayıcı madde üreten fabrikaların kapatılmasını istiyoruz. Sakarya’daki patlamada 7 vatandaşımız öldü. Gece geç saatlerde havai fişekler patlatıldığı zaman biz yetişkinler ve çocuklaralar rahatsız olup korkuyoruz. Yetkililerin patlayıcı madde sorununa önlem alması lazım ve patlayıcı madde fabrikalarının kapatılması gerekiyor.” 

“YETKİLİLERİN PATLAYICI MADDE ÜRETEN TÜM FABRİKALARI KAPATMASI GEREK”

Havai fişeklerin patlatılmasına karşı olduğunu söyleyen Yılmaz Pala, patlayıcılar yüzünden insanların rahatsız olduğunu vurguladı. 

Pala, “Havai fişeklerin geceleri patlatılması bizi çok rahatsız ediyor. Aniden üst üste patlatılan havai fişekler, yüksek ses oluşturuyor. Ben evimdeyken bu tür patlamaları duyunca acaba Sur olaylarının yeniden başladığı korkusu içerisine düşüyorum. Devlet yetkilileri bu duruma bir el atıp, patlayıcı madde üreten fabrikaların tümünü kapatması lazım. Biz kesinlikle buna karşıyız. İnsanlar çok rahatsız oluyor. Bazen gece geç saatlerde havai fişek patlaması oluyor. Biz o anda çatışma çıktığını zannediyoruz. Havai fişeklerin patlatılmasında en çok etkilenen çocuklardır. Bahçemize atılan maytaplar yüzünden çocuklarım çok korkuyor ve bu durumdan çok rahatsız oluyoruz. Çocuklarımızın psikolojileri bozuldu. Dükkanlarda havai fişeklerin satımının yasak olması lazım ki çocuklar alıp patlatmasınlar.” dedi.

“MAHALLELERDE HAVAİ FİŞEK PATLADIĞI ZAMAN PANİĞE, KORKUYA NEDEN OLUYOR”

Havai fişeklerin patlamasından dolayı maddi zararların da meydana getirebileceğini belirten Mehmet Ali Aysu, “Havai fişek fabrikalarının kapatılmasını istiyorum. Geceleri patlatıldığında evde bayanlar korkup rahatsız oluyor. İçinde değişik maddeler var. Satılmasını istemiyoruz. Yasaklanmasını istiyoruz. Mahallelerde havai fişek patladığı zaman paniğe, korkuya neden oluyoruz. Düğünlerde atıyorlar. Bazen acemice kullanıldığı zaman, çocuklara isabet ediyor. Dün gece Diyarbakır Kayapınar’da bir evin bahçesine atılmış. Yanlış buluyorum atılmaması lazımdı. Patlayıcı fişekler patladığı zaman çocukların psikolojisini olumsuz etkiliyor.” ifadesini kullandı.

“HAVAİ FİŞEKLERİN SATIŞININ YASAKLANMASI TOPLUM İÇİN FAYDALI OLACAK”

Havai fişek gibi yüksek ses çıkaran tehlikeli patlayıcıların insanlarda travma etkisi oluşturabileceğini vurgulayan Ömer Boyacı ise, şunları kaydetti:

“Havai fişek gibi tehlikeli maddelerin, işin ehli olmayan insanların eline verilmemesi gerekiyor. Çünkü ehli olmayan kişiler kötü sonuçların yaşanmasına neden oluyor.  Ayrıca havai fişek gibi ürünlerin satılması yasaklanması lazım. Toplum için vatandaşlar için daha iyi olur. Örneğin; havai fişeklerin dışında bayramlarda çocukların rahatlıkla ulaşabildiği maytap ve boncuklu silahlar kötü sonuçlar oluşturuyor. Havai fişek gibi yüksek ses çıkaran tehlikeli maddeler insanlarda travma etkisi oluşturabilir. Hamile olan bayanlar, panik atak olan insanlar veya küçük çocuklar gibi kişileri olumsuz etkileyebilir. Bu anlamda yetkililerin bu soruna çözüm bulmasını istiyoruz.”

“HAVAİ FİŞEK VE SİLAH AYNI ŞEYDİR, İKİSİ DE TEHLİKELİDİR”

Havai fişeklerin silah özelliğini taşıdığına dikkat çeken Hacı Çapan, “Benim için havai fişek ve silah aynı şeydir, ikisi de tehlikelidir. Asker uğurlamasında bile havai fişek atılıyor. Gece geç saatlerde havai fişek patlatıyorlar hamile ve kalp hastası olan insanlar korkuyor. Havai fişek patlatıldığı zaman insanlar, silah sesinden de ayırt edemiyor. Havai fişek ve benzeri patlayıcıların yasaklanmaları gerekir. En son Sakarya’da fabrikada patlama oldu. İnsanlar öldü yazık değil midir? Havai fişek olmasaydı insanlar ölmezdi. Cumhurbaşkanının bunları yasaklaması lazım.” ifadelerini kullandı.

“YETKİLİLERİN TÜM TÜRKİYE’DE ÖZELİKLE DİYARBAKIR’DA HAVAİ FİŞEK SATIŞINI YASAKLAMALIDIR”

Havai fişeklerin tüm tabiata zarar verdiğinin altını çizen Adem Dalgıç, “Havai fişeklerin patlatılması doğaya, insanlara, hamile kadınlara, kalp hastalarına zarar veriyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde, yılbaşı akşamlarında köprülerde havai fişekler patlatılıyor. Kendi ülkemizde Avrupa’ya bakıp örnek alıyor. Şu anda ben Cumhurbaşkanın yerinde olsam, bu havai fişekleri yasaklarım ki Avrupa’da bize bakıp örnek alıp yasaklasınlar. Doğaya, hayvana ve bütün insanlara zararı vardır. Yetkililerin tüm Türkiye’de özelikle Diyarbakır’da havai fişek satışını yasaklamalıdır.  Diyarbakır Valisi ve belediye başkan vekilinden isteğimiz, patlayıcı maddelerin yasaklanmasıdır.” isteğinde bulundu. 
Etiketler: |