Görüş Bildir

Hayat pahalı!

Hayat pahalı!

On bir ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kala iftar ve sahur sofraları için alışverişe çıkan halk, fiyatların pahalılığından yakınırken esnaf da iş yapamamaktan şikayetçi oldu.

Rahmet iklimi Ramazan'ın heyecanı her yeri sararken çarşı pazarlarda alışveriş telaşı yaşanıyor. İftar ve sahur sofraları için alışveriş yapan vatandaşlar, fiyatların pahalılığından yakınırken Ramazan ayı için günler öncesinden hazırlıklarını tamamlayan ve işlerinin hareketleneceğini düşünen esnaf ise iş yapamamaktan şikayetçi.

Vatandaşar, salgına ve hayat pahalılığına rağmen Ramazan ayının tüm Müslümanlara ve İslam âlemine hayırlar getirmesini temenni ediyor.

“FİYATLAR ÇOK YÜKSEK, FAKİRLER ARTIK GEÇİNEMİYOR”

Ramazan alışverişine çıktığını, ancak fiyatların çok yüksek olduğunu dile getiren Abdulkadir Kılıç, Kürtçe yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Bugün bütün illerde domatesin kilosu 3 lira iken burada 7 liraya alıyoruz. Hoşaf için kayısı alacaktım ama iyisinin kilosu 50 liraya çıkmış. Helva, şeker, yağ hakeza öyle, fakir artık idarisini yapamıyor. Allah hem bizim hem de sizin yardımcısınız oldun.”

“RAMAZAN İÇİN ALIŞVERİŞE ÇIKTIM AMA PAHALILIKTAN HİÇBİR ŞEY ALAMADIM”

Gıda başta olmak üzere her şeye zam geldiğini ve çok pahalı olduğunu kaydeden Mahmut Şimdi, “Ramazan için alışverişe çıktım ama hiçbir şey alamıyorum. Aylık aldığımız bin 100 liradır, ay başı geliyor ben borçlu çıkıyorum. Ramazan gelecek, hiçbir şey alamayacağım. Sadece biraz bulgur, bir kova da yoğurt aldım, başka bir şey alamıyorum.” dedi.

“MUTFAKTA YANGIN VAR!”

Her şeyin ateş pahası olduğunu ve mutfakta yangın olduğunu kaydeden Hayriye Şimdi de “Ramazan ayı geldi, oruç tutacağız ama çarşı pazarda hiçbir şey alınmıyor. Her şey pahalı, millet nasıl oruç tutacak bilmiyoruz. Azar azar, gramlarla alacağım, ancak o şekilde idare edeceğiz. Eşim de çalışmıyor, çok zor.” diye konuştu.

“RABBİM BİZİ BU HASTALIKTAN KURTARSIN”

Ramazan alışverişi başladığını belirten esnaf Abdulhalim İnanç, Ramazan ayının tüm Müslümanlara ve İslam âlemine hayırlar getirmesini temenni etti.  İnanç, “Rabbim, bizleri nice ramazanlara ulaştırsın ve bizi bu hastalıktan kurtarsın.” dedi.

“SATIŞIMIZ ŞU AN YOK!”

Esnaf Yüksel Çakır ise iş yapamamaktan şikayetçi. Çakır, “Satışımız şu an yok! Gelen müşteriler pahalılıktan biz de iş yapamamaktan şikayetçiyiz. Eşim ile beraber bu dükkâna bakarak çocuklarımızı okutuyoruz. Rabbim hayırlısını kılsın.” diye konuştu.
Etiketler: | | | |