Görüş Bildir

HGS'ye ödeyeceği ceza parasI ile ev alacaktı!

HGS'ye ödeyeceği ceza parasI ile ev alacaktı!

İstanbul'da faaliyet gösteren bir su firmasına ait kamyonete gişelerden kaçak geçiş yaptığı gerekçesiyle, 129 bin 720 lira 50 kuruş para cezası kesildi. 11 gün önce 4 Ocak 2016 tarihinde şirkete yapılan tebligatla ortaya çıkan cezaların, 2014 yılına ait olduğu saptandı.

İstanbul'da faaliyet gösteren bir su firmasına ait kamyonete gişelerden kaçak geçiş yaptığı gerekçesiyle, 129 bin 720 lira 50 kuruş para cezası kesildi. 11 gün önce 4 Ocak 2016 tarihinde şirkete yapılan tebligatla ortaya çıkan cezaların, 2014 yılına ait olduğu saptandı. Gelen ceza dökünmünde aracın bir günde 5 kez gişe ihlali yaptığı kaydedildi.

Ceza dökümüne göre örneğin Çamlıca gişelerden 22 Aralık 2014 tarihinde geçen aracın, geçiş ücreti 26,50 TL.

Araç kaçak geçiş yaptığı gerekçesiyle 10 katı ceza uygulanınca bu ceza 265 TL'ye, geçiş ücretiyle birlikte 291.50 TL'ye yükseldi.

Firma sahibi kadın, avukatı aracılığıyla cezanın iptali için mahkemeye başvurdu.

Ankara Batı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderilmesi için İstanbul Sulh Ceza hakimliği'ne başvuran Avukat Ozan Kayahan, "Müvekkilimin kullandığı ticari aracın HGS'sine 6 aylık dönemle alakalı 129 bin liralık ceza geldi. Müvekkilime sorduğumda HGS ödemelerini yaptığını, geçişlerin doğru olduğunu ancak ödemeli geçiş olduğunu söyledi" dedi. Bununla alakalı sulh ceza mahkemesine itirazda bulunduklarını söyleyen Kayahan, "Geçişleri saymadık ama 12 sayfalık bir döküm var. 2014 yılının ikinci yarısına ait. Tabiki HGS cezaları kesilirken en uzun mesafeden on katı olarak kesiliyor. Yani İstanbul'dan HGS'ye girmiş bile olsa sanki Edirne'den çıkmış gibi ceza uygulanıyor. Biz de tabiki bu hukuksuzluğa karşı sulh ceza hakimliğinde dava açtık" dedi.
Etiketler: | | |