Görüş Bildir

İki araştırmayla kanıtlandı: Virüs uçakta bulaşıyor

Korona salgınının başından bu yana, Covid-19'un uçaklarda bulaşıp bulaşmadığı merak ediliyor. Yeni yapılan iki araştırma, virüsün yeterli tedbir alınmayan uzun uçuşlarda, yakın oturanlara bulaşabildiğini ortaya koydu. Uzmanlar, yolcuların maske takmasının önemli olduğunu vurguladı.

Korona virüsünün uçaklarda bulaşıp bulaşmadığı sorusunu inceleyen dair iki ayrı araştırma, Covid-19’un yeterli önlem alınmayan uzun uçuşlarda bulaşma ihtimali bulunduğunu tespit etti. Araştırmalardan biri Vietnam’da, diğeri ise başta İngiliz ve Hong Konglu olmak üzere uluslararası bir ekip tarafından yapıldı. İki araştırmada da, henüz maske takma tavsiyesinin yaygın olmadığı mart ayındaki iki uçuştan yayılan vakalar incelendi.

Vietnam Ulusal Hijyen ve Epidemiyoloji Enstitüsü’nün araştırmasında, 2 Mart 2020 tarihinde yapılan 10 saatlik Londra-Hanoi  uçuşu incelendi. Araştırmacılar, aralarında Covid pozitif hastalar bulunan 217 yolcu ve mürettebatın yanı sıra 15 dakikadan uzun süre iki metreden yakın mesafede temas kurdukları kişilerin izini sürdü. Tüm bu kişiler iki hafta boyunca karantinada kalırken, günde iki kere ateş ve diğer semptomlar açısından kontrol edildi; toplamda üç defa test yapıldı.

BUSINESS CLASS’TA YAYILDI

Tüm bu grup içinde 16 kişinin yeni korona virüsüne yakalandığı tespit edildi. Bu kişilerden 12’si (yüzde 75’i), uçak yolculuğu sırasında belirtileri görülen tek hasta ile birlikte business sınıfında uçmuştu. Uçakta enfekte olan diğer dört kişi ise uçağın inmesi ve karantina süreci arasında bu yolcularla temas kurmuştu.

Araştırmada, “Uluslararası havacılık endüstrisi uçakta bulaş riskinin çok düşük olduğuna kanaat getirmiş olsa da, özellikle uzun uçuşlar endişe verici. SARS-CoV-2 virüsünün uzun uçuşlarda bulaşma riskinin gerçek olduğu sonucuna vardık” denildi. Araştırmacılar, virüsün business sınıfı gibi mesafeli oturulan ortamlarda bile bulaştığına dikkat çekerek uçak yolculuklarında daha sıkı önlemler alınması için çağrıda bulundu.
Etiketler: | |