İlköğretim Okulunda Nevruz Şenliği

Kars merkez Atatürk İlköğretim Okulunda eğitim gören öğrenciler nevruz şenliğinde doyasıya eğlendi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelemeli olarak Atatürk İlköğretim okulu bahçesinde düzenlenen nevruz şenliğine Milli Eğitim yöneticileri, öğretmenler ve öğrenci velileri izledi.

İlköğretim Okulunda Nevruz Şenliği
 Nevruzun önemini belirten konuşmaların ardından öğrenciler nevruzla ilgili şiirler okudu. Katılımın oldukça yoğun olduğu programda her yaş grubundan öğrenciler gönüllerince eğlenme olanağı buldu. Yumurta tokuşturma, kızların çuval, erkeklerin halat çekme, mendil kapmaca ve sandalleye ilk önce oturma yarışları, izleyenleri kahkahalarla güldürdü. 1500 Türk bayrağının dağıtıldığı şenlikte öğrenciler başta Kafkas dansları olmak üzere halk oyunları gösterileri ile alkış topladı. Şenlikler kapsamında 3 bin haşlanmış boyalı yumurta, 3 bin paket 7 çeşitten oluşan kuru yemiş, 3 bin ayran ve 5 kazan etli nohutlu bulgur pilavı öğrencilere ve konuklara ikram edildi. Etkinlikler öğrenci ve velilerin davul-zurnalı halayının ardından yakılan Nevruz ateşinden atlamalarla son buldu.
Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Alpaslan Çeçen, bu yıl dördüncü Nevruz şenliklerini kutladıklarını bildirdi. Alpaslan Çeçen, "Bizim kültürümüzde önemli yere sahip olan Nevruz gününü kutlamak ve çocuklara bu bilinci aşılamak adına organizasyonun büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, gelecek yıllarda daha güzel programlarda birlikte olmayı temenni ediyoruz" diye konuştu.


Kaynak: Diyarbakır Söz