Görüş Bildir

İstanbul'u tetikler mi?

İzmir'de meydana gelen ve bir çok ilde hissedilen deprem bölgede ağır hasara yol açarken, depremin şiddeti beklenen Büyük İstanbul Depremini akıllara getirdi.

İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem, bölgede ciddi bir yıkıma sebebiyet verdi. Özellikle Seferihisar ve çevre ilçelerde meydana gelen yıkımlara ilişkin çalışmalar başlattı. Depremin bilançosuna ilişkin henüz net bir açıklama yapılmazken, yaşanan şiddetli sarsıntı, akıllara beklenen büyük İstanbul depremini getirdi.

PROF. DR. OĞUZ GÜNDOĞDU: MARMARA İLE İLGİSİ YOK

Depremin Marmara hattı ile ilgisinin bulunmadığını belirten Prof. Dr. Oğuz Gündoğdu, sarsıntının İstanbul'da hissedilmesinin jeolojik yapıyla ilgili olduğunu söyledi.

"Bu deprem İstanbul’un bazı ilçelerinde hissedildi bazı ilçelerinde hissedilmedi. Bu bulunduğunuz bölgedeki jeolojik yapıya bağlı özelliklerden kaynaklanıyor. Eğer kırılmanın yönünde olan ilçeler varsa onlarda daha çok hissedilmiş olabilir. Bu depremin Marmara’da olan deprem ile bir alakası yok."

BAŞKA BİR DEPREMİN HABERCİSİ Mİ ?

"Bu ana bir şok. Ege’de başka bir deprem olsa bile Girit civarına denk gelecektir. Girit civarında olan bir deprem de baya uzak İzmir için. Bu deprem Seferihisar’da, hemen hemen İzmir’in biraz ilerisinde olan bir deprem. "

İZMİR DEPREMİ YORUMU

"AFAD’ın geçtiği bilgilere göre Seferihisar açıklarında, Ege’de olan bir deprem İzmir merkezli değil. AFAD 6.6 olarak verdi, Kandilli de 6.8 olarak verdi. Şiddetli bir deprem. Henüz belli olmadı ama İzmir’de bazı binaların yıkıldığına dair televizyonlar bilgi geçiyorlar. Vali araştırmanın devam ettiği bilgilendirmesini yaptı ve kesin bir şey söylemedi.  Can kaybı olup olmadığını AFAD’dan kesin bilgi gelince emin olabiliriz. İzmir’de binalar eski olduğu için endişe duyuyorum. İzmir eski bir kent hasar olması normaldir. "

PROF. DR. ORHAN TATAR: ÇOK CİDDİ BİR ŞEKİLDE HİSSEDİLDİ

Deprem'e İzmir'de yakalandıklarını belirten Tatar, ciddi bir sarsıntı yaşadıklarını ifade etti.

"Ben depreme yakalanan kişilerdenim depremin merkez üssüne çok yakın bir noktadaydım bugün tesadüfen İzmir’deydim. Özdere'de kıyı şeridinde bir noktada kalıyorum eşimle birlikte depreme burada yakalandık. Yaklaşık 25-30 saniye üzerinde sürdü büyük bir deprem tabi yani 6.6 büyüklüğünde deprem burada çok ciddi bir şekilde hissedildi ve ciddi bir panik yarattı vatandaşlarda. "

DEPREMİN VERDİĞİ HASAR

Deprem nedeniyle çevre binalarda hasar oluştuğunu ifade eden Tatar, deprem sonrasında da artçıların yaşandığını belirtti:

"Etrafımızda tabi küçük-orta ölçeklerde birtakım çatlaklıklar görebiliyorum örneğin kendi evimde bile şuanda muhtemelen sıva çatlağı diye değerlendireceğimiz çatlaklıklar var. Tabi ana şoktan hemen sonra 4-5 tane artçı sarsıntı daha hissettik. Bu sarsıntı özellikle önümüzdeki saatlerde 5 büyüklüğüne kadar da ulaşabilir buna dikkat etmekte fayda var çünkü binalara baktığınızda şu anda az hasar veya çok küçük hasarların olduğu binalarda bu artçı sarsıntılarla beraber bunlar artabilir o yüzden vatandaşlarımızın bir süre bunu konuyu dikkate almalarında büyük yarar var. "

"İSTANBUL DEPREMİ İLE BİR ALAKASI YOK"

"Panik yapmaya gerek yok gerçekten 6.6 büyüklüğündeki bir deprem çok ciddi şekilde hissedildi etrafımızdaki insanların çok büyük bir panik havası içerisinde olduğunu gördüm. Çok doğal ama bu saatten sonra artık bu panik havasını ortadan kaldırıp daha sakin bir şekilde olmamızda yarar var. Ve ne yazık ki 6.6 büyüklüğündeki depremden sonra İzmir kent merkezinde  yıkılan binaların olduğunu görüyoruz umarım bu binalardan vatandaşlarımız sağ çıkar bunun dışında tabi depremin merkez üssüne baktığımızda özellikle Sisam adasının hemen kuzeyine düştüğünü görüyoruz yani depremin merkez üssü Ege Denizi içerisinde bir noktada henüz daha çok erken olmakla beraber muhtemelen bizim İzmir tarafında Seferihisar tarafında civarında gördüğümüz aktif faylardan birisinin deniz üzerindeki uzantısı üzerinden meydana gelmiş bir deprem olabilir bu boyutta deprem üretebilecek deprem ülkede başka faylarda var Ege bölgesinde bildiğiniz gibi tümüyle aktif bir fayların yoğun olduğu bir bölge o açıdan bu gerçeği dikkate alarak yaşamımızı sürdürmekte büyük bir yarar görüyorum.  Bu depremin olası İstanbul depremi ile hiçbir alakası yoktur."
Etiketler: |