Görüş Bildir

İzmir Büyükşehir'den 9 ilçeye daha toplu ulaşım

İzmir Büyükşehir'den 9 ilçeye daha toplu ulaşım

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sınırlarına 1 yıl önce yerel seçimlerle dahil olan dokuz yeni ilçeye toplu ulaşım hizmetine mayıs ayında başlayacak. Aktarmalı sistem içine Kınık, Bergama, Dikili, Ödemiş, Tire, Beydağ, Kiraz, Çeşme ve Karaburun da katılacak.

Yeni Büyükşehir Yasası ile sınırlarına dahil olan Çeşme, Karaburun, Dikili, Bergama, Kiraz, Kınık, Beydağ, Tire ve Ödemiş'e toplu ulaşım hizmeti verebilmek için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, taşıma kooperatiflerini toplu ulaşım ağına entegre edecek taslak projede henüz uzlaşma sağlamadı. İlçelerde yaşayanlardan gelen talepleri de değerleniren ESHOT Genel Müdürlüğü, belediye otobüsleriyle toplu ulaşımı başlatma kararı aldı.
Yeni bağlanan dokuz ilçeye aktarmalı sistem içinde ulaşımı sağlayacak seferler oluşturuldu. Bu ilçelerde İzmir'e direkt otobüs olmayacak. Örneğin Beydan'dan Ödemiş'e konulacak otobüs seferinden yararlanan yolcular Ödemiş'te aktarma yaparak Torbalı'ya ulaşacak. Buradan İZBAN veya yine otobüse binerek İzmir'e gelecek. Dokuz ilçeye çalışacak otobüslerin ücret tarifelerinin belirlenmesinden sonra mayıs ayında seferlere başlaması bekleniyor.
İlçelere ulaşımda taşıma kooperatiflerini de sistem içine almak üzere görüşmeler sürecek. 6337 sayılı Torba Kanun'un 17'nci maddesinde yeralan 'belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten, ilgili belediyeler aracılığıyla her ay gelir desteği ödemesi yapılır' ibaresinin hazırlanacak ilgili yönetmelikle birlikte hayata geçmesinden sonra kooperatiflerin ulaşım sistemine dahil olması bekleniyor. Bu yasanın uygulanmasıyla ücretsiz yolcu taşınmasından kaynaklanan sorunlar aşılabilecek.