Kan stoğu tükenen Kızılay’a binlerce TL’lik maaş tepkisi

Kan stokları kritik seviye ulaşan Kızılay’a ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Sağlık Platformu, stokların tükenmesinde Kızılay’ın, zafiyetlerinin yattığını, yönetim kurulunun huzur hakkı altında aldığı binlerce TL’lik maaşın etkili olduğunu iddia etti.

Kan stoğu tükenen Kızılay’a binlerce TL’lik maaş tepkisi

Diyarbakır Sağlık Platformu, Kızılay’ın kan stoklarının kritik seviyeye ulaşmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bu durumdan Kızılay’ın yönetimini sorumlu tuttu. 

Rant ve talan politikaları nedeniyle toplumun ahlaki değerlerinde ciddi oranda değersizleşme boyutuna gelindiği vurgulanan açıklamada, “Kendisine ve yandaşına ne pahasına olursa olsun siyasi ve ekonomik rant sağlama üzerine kurulmuş olan düzenini sürdürmek için her türlü ahlaki ve toplumsal değeri ayaklar altına almaktan çekinmeyecek kadar pervasızlaşmıştır” denildi. 

‘DEPREM SÜRECİNDEKİ OLUMSUZ ETKİYİ GÖZLEMLİYORUZ’

Kızılay’ın ilkelerinden uzaklaştırmakla kalmadığını, tamamen bir rant ve devşirme alanına dönüştürdüğü öne sürülen açıklamada, “Hiçbir dönemde Kızılay’a yönelik güvensizlik bu dönemdeki kadar artmamıştır. Olağan dönemlerde yapılan kan bağışlarıyla toplanan kanları para ile hastalara satan, en son meydana gelen deprem sürecinde de çadır, yiyecek vb. satması nedeniyle yurttaşların kan bağışı yapması yönünde olumsuz etkilerini maalesef sağlık kurumlarımızda daha iyi gözlemleyebiliyoruz” ifadelerine yer verildi. 

BİNLERCE TL’LİK MAAŞ KAN BAĞIŞINI ENGELLEMİŞTİR’

Yeterli oranda kan stoğu olmamasının politikalarda ısrar olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Yine Kızılay yönetim kurulu ve başkanının huzur hakkı adı altında aldıkları yüzbinlerce TL maaş, bu kurumun gönüllü hizmet ilkesini hiçe saymış ve bağış yapılmasını da olumsuz engellemiştir. Özellikle 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem sonrası hem ulusal hem de uluslararası alanda bu kurumun hiçbir güvenirlik ve prestiji kalmamış, uluslararası Kızılhaç ve Kızılay federasyonundaki statüsünün değiştirilme riski ve tartışmalarına neden olmuştur.”

Kızılay kurumunun şeffaf, bağımsız ve denetlenebilir bir kurum olabilmesi için yeniden yapılanmaya gidilmesi, sorumluluğu olan kişiler hakkında soruşturmanın başlatılması ve sorumluluk gereği istifa etmeleri gerektiğine işaret edilen açıklamada, tüm olumsuzluklara rağmen kan bağışının sürekli olmak durumunda olduğu belirtilerek, halk kan bağışı yapılmaya davet edildi. 

Kaynak: Diyarbakır Söz