Görüş Bildir

Karabük Safranbolu'da son dakika öğrenci servisi kazası! Kaza da ölü var mı?

Karabük Safranbolu'da son dakika öğrenci servisi kazası! Kaza da ölü var mı?

Karabük Safranbolu'da son dakika feci trafik kazası! tır ile lise öğrencilerini taşıyan okul servisinin çarpışması şeklinde meydana gelen kaza da 14 kişi yaralandı? Peki Safranbolu'daki kaza da ölü ya da yaraı var mı?

Karabük Safranbolu'da son dakika feci trafik kazası!  tır ile lise öğrencilerini taşıyan okul servisinin çarpışması şeklinde meydana gelen kaza da 14 kişi yaralandı? Peki Safranbolu'daki kaza da ölü ya da yaraı var mı?

Alınan bilgiye göre, Kadir A. yönetimindeki 78 ST 545 plakalı tır ile lise öğrencilerini taşıyan Ersoy A. idaresindeki 78 S 5007 plakalı minibüs Kastamonu Kavşağı'nda çarpıştı.

Kazada, devrilen minibüsteki 13 öğrenci ve bir öğretmen yaralandı. Sağlık ekiplerince çevredeki hastanelere kaldırılan yaralıların sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Sürücüler ifadeleri için polis merkezine götürüldü.İHA

Safranbolu, Karabük ilinin turistik bir ilçesidir. Konumu Ankara'nın 231 km kuzeyinde ve Karadeniz'in 90 km güneyindedir.Karabük ilçe merkezinin de 8 km [3] kuzeyinde bulunmaktadır. Safranbolu şehir merkezi ve Karabük il merkezi birbirine yakındır.

Ev örneklerine, Beypazarı, Göynük, Taraklı, Odunpazarı ve Osmaneli gibi Türkiye'nin birçok yerinde rastlanan Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihî Safranbolu evleri ile ünlü olan şehir, bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye'deDünya Miras Listesi'nde yer alan 9 kültürel varlıktan biridir ve turistik ilgi çekmektedir.[4] Safranbolu ismini, bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan alır.

Safranbolu coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca idari ve ticari bir merkez olmuştur. 2010 adrese dayalı nüfus sayımına göre nüfusu 49.014'dir.

Tarihte Paflagonya olarak adlandırılan bölgede bulunur ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Türkler tarafından kesin olarak alınışı 1196 yılındadır. Osmanlı zamanında 17. yüzyılda İstanbul-Sinop yolu üzerinde olması nedeniyle tarihteki en önemli dönemini yaşamıştır.

2002'de kurulan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'ne bağlı Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Safranbolu Meslek Yüksek Okulu ve Safranbolu Turizm Fakültesi bulunmaktadır. Şu anda ise bu fakülteler Karabük Üniversitesi'ne bağlıdır.