Görüş Bildir

KIZIM NERDE?

KIZIM NERDE?

Bir yıldır kayıp olan Gülistan Doku'nun annesi Bedriye, fotoğrafına bakıp Kürtçe "1 yıldır kızım yok, lütfen onu bulun. Gülistan neredesin?" diyerek ağıt yaktı. Geçtiğimiz yıl 5 Ocak'ta üniversite eğitimi gördüğü Tunceli'nin Munzur Üniversitesi'nde esrarengiz bir şekilde kayıplara karışan Diyarbakır'ın Ergani ilçesinden Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf Öğrencisi Gülistan Doku'dan hala bir iz yok. Dün Doku'nun kaybolmasının 1. yıl dönümü nedeniyle bir çok yerde "Gülistan nerde" diyerek, tepki eylemlerinde bulunuldu.

Tunceli'de 5 Ocak 2020'den bu yana haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku'nun kaybolmasının 1'inci yılında ailesi ve arkadaşları bir araya geldi. Anne Bedriye Doku, Gülistan'ın fotoğrafına bakıp Kürtçe "1 yıldır kızım yok, lütfen onu bulun. Gülistan neredesin?" diyerek ağıt yaktı.

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku'dan geçen yıl 5 Ocak sabahı kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra haber alınamadı. Diyarbakır'da yaşayan ailesi, Gülistan'ın kaybolduğu gün Tunceli'ye gelerek güvenlik güçlerine ihbarda bulundu. Bölgede geniş çaplı arama çalışması başlatıldı.

BİR YILDIR KAYIP

AFAD Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ile Ankara, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Manisa ve Kahramanmaraş büyükşehir belediyeleri, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve AFAD gönüllülerinden oluşan 542 kişilik personel, 88 araç, 38 bot, 10 ROV cihazı, 6 dron, 4 sonar ve 3 arama köpeği ile Uzunçayır Baraj Gölü'nde arama çalışması yaptı. Baraj gölünün yüzde 100'ü, arama çalışmalarında taranırken, Gülistan'a ait hiçbir ize rastlanılmadı.

GÜLİSTAN NERDE

Gülistan Doku'nun kaybolmasının 1'inci yılında ailesi, arkadaşları ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri bir araya geldi. Seyit Rıza Meydanı'nda yapılan basın açıklamasında anne Bedriye Doku, Gülistan'ın fotoğrafına bakıp Kürtçe "1 yıldır kızım yok, lütfen onu bulun. Gülistan neredesin?" diyerek ağıt yaktı.

DİYARBAKIR'DAKİ TEPKİ

Öte yandan, Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı, Doku için Diyarbakır Barosu Adli Yardım Bürosu’nda toplantı gerçekleştirdi.  Kadın Hakları Merkezi Yürütme Kurulu üyesi Asya Cemre Işık, Doku Ailesi’nin başvurusu üzerine Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı tarafından oluşturulan bir heyetin soruşturmanın genişletilmesi ve delillerin toplanmasına ilişkin talepleri içeren bir dilekçeyi savcılığa sunduğunu ancak savcılığın gerekli soruşturmayı yürütmediğini aktardı.

 SORUŞTURMA EKSİKLERİ

Işık, raporda ifade edilen ve soruşturma dosyasında öne çıkan eksiklikleri şu şekilde sıraladı:

“* Gülistan’ ın eski erkek arkadaşı Zaynal Abarakov’un üvey babası, annesi ve kız kardeşinin 4 Ocak 2020 günü Gülistan’ın evlerinde bulunduğu zamana ilişkin vermiş olduğu ifadelerdeki çelişkili beyanların üzerinde durulmadı, çelişkiler giderilmedi. HTS kayıtlarının incelenmesi sonucu Zaynal’ın evde olduğu söylenen saatlerde evde bulunmadığı anlaşıldı.

* Zaynal gözaltına alınmadı, telefonuna ve teknik cihazlarına arama, el koyma, inceleme işlemleri yapılmadı. Zaynal’ın, Gülistan ve Gülistan’ın yakın arkadaşlarıyla yapmış olduğu ‘..dün çok kötü bir şey oldu, korkuyorum, zaman yokki artık bizim için..’ içerikli mesaj kayıtlarına karşılık; bu kayıtlar 3. ve son kez alınan ifadesi sırasında Zaynal’a soruldu. Bu hususlarda tutarlı ve inandırıcı beyanlarda bulunmadı.

* Soruşturma işlemleri Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro tarafından yürütüldü. Görev yeri değişine kadar Zaynal’ın polis olan üvey babası bu büroda görev yapmaktaydı. Delillerin gizlenmesi, yok edilmesi ihtimaline rağmen soruşturma biriminin değiştirilmesi talebi savcılıkça değerlendirilmedi.

* Sarısaltuk Viyadüğü (Dinar Köprüsü)’nü ve 1.900 metrelik mobese kameralarının bulunmadığı alanı gören, Munzur Üniversitesi’ne ait kamera sisteminin teknik incelemesi yapılmadı.

* Mobese kameralarına yansıyan görüntülerin bilirkişi tarafından incelenmesi sonucu, Gülistan’ın suya atlamadığına ilişkin görüş içeren rapor dosyaya sunuldu. Soruşturmanın genişletilmesi, aramaların karada da yürütülmesi taleplerine rağmen gerekli işlemler yapılmadı.

* Zaynal’ın üvey babasına ait olan ev ve araç ile Gülistan’ın 5 Ocak günü kullandığı şehir içi ulaşım aracında; kan, tükürük, parmak izi gibi bulgulara ilişkin inceleme ve delil toplama işlemleri yapılmadı.

* Zaynal ve üvey babasının 5 Ocak günü nerede bulunduklarına dair kesintisiz bir tespit yapılmadı.

* 5 Ocak günü Gülistan ve Zaynal’ı izlediği tespit edilen şüphelinin kimliği tespit edilmedi.”

YETKİLİLERE GÖREV ÇAĞRISI

Işık, Doku’nun akıbeti için yürütülen hukuk mücadelesine karşı yakınlarının ve sivil toplum örgütlerinin baskı ve gözaltılara maruz kalmasının toplum vicdanını yaraladığı ve adalet duygusunu zedelediğini ifade etti.  

Bir yıldır kayıp olan Doku’nun soruşturma dosyasındaki ihmaller silsilesinin ve ayrımcı pasifliğin hukuken ve vicdanen kabul edilemeyeceğini söyleyen Işık, konuşmasının devamında şunları belirtti: “Doku şahsında kadınların kaybedildiği olaylara ‘intihar odaklı’ değil, öldürülme kaçırılma dahil her türlü ihtimal göz önünde bulundurularak soruşturma işlemleri etkin şekilde yürütülmelidir. Gülistan’ın akıbetinin araştırılması ve bulunabilmesi için gerekli tüm işlemlerin yürütülmesini talep ediyor ve tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz.”

ABLA DOKU’DAN BARİKAT TEPKİSİ

Öte yandan, Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde, Yenişehir ilçesinin Hazal Parkı'nda açıklama gerçekleştirildi. Açıklamaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP Diyarbakır İl Örgütü, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Diyarbakır İl Örgütü ve Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku ile çok sayıda kadın katıldı.   "1 Yıldır Gülistan Doku'yu Nerede Arıyorsunuz?" yazılı pankartın açıldığı açıklamada, "Gülistan  Doku'yu Kadınlar Bulacak", "Etkin Arama Çalışması Yürütülsün", "Zainal Abarakov Yargılansın, Gülistan Bulunsun!" yazılı dövizler taşındı. İlk olarak Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonları’ndan Ayşe Esmer konuştu. 
Etiketler: |