Görüş Bildir

Koğuşlarda kamera mı?

İHD, Diyarbakır Kampüs Cezaevi’nde koğuşlarda kamera uygulamasında bulunulduğunu iddia etti.

İHD Diyarbakır Hapishane Komisyonu, Diyarbakır Kampüs Cezaevi’nde koğuşların havasız olduğunu ileri sürerek, koğuşlarda kamera uygulamasının devam ettiği ve görüş sürelerinin uzatılmasına rağmen uygulanmadığını iddia etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Hapishane Komisyonu, 27 Temmuz tarihinde Diyarbakır Kampüs Cezaevi’ne gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin bilgileri sanal medya hesabından paylaştı.

İHD RAPORUNU PAYLAŞTI

Komisyon, yaşanan hak ihlallerinin artarak devam ettiğini belirterek, tutukluların durumunu ve hak ihlallerini şu şekilde sıraladı:

“*Koğuşların hava sıcaklığı nedeniyle havasız ve aşırı derecede sıcak olduğu, idareden klima talep edildiği ancak bu taleplerinin yerine getirilmediği, yine erkek mahpusların kuaför taleplerinin pandemi gerekçesiyle reddedildiği mahpuslarca tarafımıza iletilmiştir.

*Mahpuslar koğuşlarda kamera uygulamasının devam ettiğini ve idareden kameraların kaldırılmasını talep ettiklerini ancak reddedildiğini belirtmişlerdir. Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararına rağmen kamera uygulamasının hapishanelerde devam etmesi hukuka aykırı bir durumdur.

HAVALANDIRMA SIKINTI

*Yaptığımız ziyaretlerde hapishanelerde genel olarak hijyen kurallarına uygun davranılmadığı gözlemlenmiştir. Hapishanelerde yemeklerin hijyenik olmadığı ve besin değerlerinin düşük olduğu mahpuslarca tarafımıza aktarılmıştır.

*Hapishanelerde görüş süreleri 45 dakikadan 1 saat 30 dakikaya kadar çıkartılmasına rağmen, uygulamada hala 45 dakika olarak sürmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından, görüş süresine ilişkin kararın uygulanması için hapishanelere ivedi olarak yazışma yapılması gerekmektedir.

HUKUKU GİRİŞİM YAPILACAK

*Şubemiz Hapishane Komisyonu, hapishanelerde devam eden açlık grevi eylemini yakından takip etmektedir. Açlık grevi eylemcilerinin sağlık ve hukuki durumları ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmeye, hak ihlallerinin giderilmesi için hukuki girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz.”Etiketler: | | |

Yorumlar


  1. ben 2006 ..2012 de Diyarbakır e tipi cezaevinde yattım hemde adaletsiz bir şekilde her iki suçtanda suçsuz olmama rağmen beni cezaevine gönderdiler 2006 da işlemedigim suça rağmen sözde iki suç ortağımdan birinin abisi şuandada cinayetten yatıp çıkmış suç örgütü lideri olarak aramızda dolaşan remzi Turan diğer namı avcı olan Diyarbakırda suç örgütü lideri olan etkilidir hala Diyarbakır ve diğer şehirlerden 2006 da bahsettiğim sözde suç ortağımin abisi suç ortağımla bulunduğum koğuşa iki adamını göndererek beni tehdit ettiler suçu kabul etmemi istediler yalnızdım çaresizim sahipsizdim.anam babamdan başka kimsem yok hem karakolda hemde mahkemede kabul ettim tabi bahsettiğim iki şahıs gece koğuşa gelerek beni tehdit ettiler Tamam dedim ve sabah kalktım o.iki şahıs bulunduğum koğuşta yoklardı gardiyana anlattım şuanki aklım olsa anlatmadım çünkü gardiyanlar cetelerin mafyanın suç örgütlerin ya adamları ya elebaslari ya ortaklarıdilar ve ögun bana şiddetli dayak attılar mahkemeye çıktım suçu kabul etmedim ama iki ay yattım çıktım haksız yere 2012 dede aynı durumu yaşadim ama ikibinonikideki mahkemeye gittim hakim yüzünü görmeden beni hapishaneye gönderdiler demem oki caddelerde evde sokaklarda mahkemede hele hele hapishanede başta lavabolar olmak üzere hapishanenin heryerinde 24 saat 365gun sürekli kameralar açık olmalı ve kamera başında vicdanlı Allah korkusu olan aklı başında güvenlik görevlileri olmalı çünkü hapishanede güçlüler her zaman garibanlari dövüyorlar sövüyorlar ediyorlar zalim kafir imansız vicdansız mahkumlar ve gardiyanlar çok hapishanelerde kameralar özellikle başta banyo tuvalet olmak üzere koğuşlarda ve havalandırmalarda ve koguslarda kesintisiz ve etkili olmaliki adalet yerini bulsun o insan hakları batsın ne insan hakları o insan haklarına şikayette bulunan kişiler zalimlerdirler çünkü masumlari mazlumları garibanlari rahat dovemeyecekleri için şikayet etmişler ne insan hakları kime yediriyorsunuz sözde insan hakları beni hdpppk itleri ve sözde çete üyeleri defalarca şiddet gördüm neredeydiniz anlatacağım çok şey var neyse


Yorum Yap