Kore gazisi madalyasına 66 yıl sonra kavuştu

Kore gazisi 85 yaşındaki Sertif Abaylı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kars Şube Başkanı Yüksel Öztürk'ün girişimleri ile 66 yıl sonra 'şeref madalyası'na kavuştu.

Kore gazisi madalyasına 66 yıl sonra kavuştu
Yıkık dökük bir evde eşi Besra ile oturan 7 çocuk babası Sertif Abaylı, "Devletimden bir isteğim yok. Allah ülkemize zeval vermesin. Ülkemize sahip çıkın, zor günlerden geçiyor" dedi.
Kağızmanlı Sertif Abaylı, 19 yaşında gittiği askerliği sırasında Birleşmiş Milletler kararı ile Türkiye'den Kore'ye giden taburdaki askerlerden biri oldu. 25 Eylül 1950 tarihinde Türkiye'den yola çıkan birlik yaklaşık 1 ay sonra Güney Kore'deki BM kuvvetlerine katıldı. Türk askeri Kuzey Kore birliklerinin püskürtülmesinde önemli rol oynadı. Türk askerinin kahramanlık destanı Güney Kore Cumhuriyeti tarafından unutulmadı. Kağızman Kaymakamı Musa Üçgül ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kars Şube Başkanı Yüksel Öztürk girişimleri sonucu  Güney Kore Cumhuriyeti tarafından 66 yıl sonra gönderilen 'şeref madalyası' Kore Gazisi Sertif Abaylı'ya verildi. Kaymakamlık binasında Musa Üçgül'ün elinden geç gelen şeref madalyasını alan Sertif Abaylı'nın mutluluğu yüzünden okundu.
Eşi Besra Abaylı ile Kümbet Mahallesindeki yıkılmak üzere olan bir evde yaşayan Kore Gazisi savaşta 3 kurşun yarası aldığını anımsattı. 15 günlük bir tedaviden sonra tekrar savaşa katıldığını anlatan Abaylı, şöyle dedi:
"Aldığımız başarılar ile ülkemizi gururlandırdı. 3 katlı gemiyle 18 günde Türkiye'ye döndük. Devletimden bir isteğim yok. Allah ülkemize zeval vermesin, birlik beraberlikten ayrılmayın. Ülkemize sahip çıkın, zor günlerden geçiyoruz." 
Besra nine ise 62 yıllık eşi Sertif Abaylı'nın gözlerinin çok az gördüğü için evlerini onaramadığını söyledi. Besra Abaylı, "Odamızın duvarı açılmış. Kar ve yağmur suları her yağışta içeri doluyor. Gazim gururundan söyleyememiş. Kaymakamımız evimizi onarır mı acaba?" diye konuştuDHA

Kaynak: DHA