Mardin Valiliği, asılsız operasyonlar hakkında açıklama yaptı

Mardin Valiliği, bölgede düzenlenen operasyonlarla ilgili çıkan bazı haberleri yalanladı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada "Operasyonların talimatları bizzat valilikçe verilmiştir" denildi

Mardin Valiliği, asılsız operasyonlar hakkında açıklama yaptı

Mardin Valiliği, PKK'lılara yönelik düzenlenen operasyonlarla ilgili ortaya atılan iddiaların üzüntüyle karşılandığını belirterek, "Valilik makamınca kolluk güçleri ve askeri birlikler tarafından sunulan operasyon taleplerinin tamamı onaylanmış bununla beraber yeni operasyonların talimatları da bizzat valilikçe verilmiştir. (Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ilgili birimlerince 17, İl Jandarma Komutanlığınca 46, İl Emniyet Müdürlüğünce 8 adet olmak üzere toplam 71 operasyonun gerçekleştirilmesi için izin ve talimat verilmiştir)" açıklamasını yaptı.

Mardin Valiliği, il genelinde PKK'lıları etkisiz hale getirmek için düzenlenen operasyonlarla ilgili ortaya atılan iddialar üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

"Milli güvenliğimizi ve kamu düzenini tehdit eden, güvenlik güçlerimizi ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği ile temel hak ve hürriyetlerini hedef alan bölücü terör örgütü mensuplarına karşı güvenlik güçlerimizin yürüttüğü operasyonlar, demokratik hukuk kuralları çerçevesinde kararlılıkla devam etmektedir. Bu kapsamda Nusaybin ilçemizde 14 Mart 2016 tarihinde başlatılan Müşterek Atmaca-7 operasyonu, başarıyla sürdürülmektedir. Operasyonun başladığı günden bu yana 3'ü sağ olmak üzere toplam 175 terörist etkisiz hale getirilmiş, 129 barikat kaldırılmış ve 391 el yapımı patlayıcı (EYP) imha edilmiştir.

Bunun yanı sıra gerek sosyal medya gerek yazılı basın üzerinden bazı art niyetli kesimlerce valilik makamına yönelik ortaya atılan iddialar üzüntüyle karşılanmıştır. Bir takım odaklarca, operasyona ilişkin ortaya sürülen eksik veya kasten çarpıtılmış hatalı bilgilerin tamamı gerçek dışıdır. Valilik makamınca kolluk güçleri ve askeri birlikler tarafından sunulan operasyon taleplerinin tamamı onaylanmış bununla beraber yeni operasyonların talimatları da bizzat valilikçe verilmiştir. (Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ilgili birimlerince 17, İl Jandarma Komutanlığınca 46, İl Emniyet Müdürlüğünce 8 adet olmak üzere toplam 71 operasyonun gerçekleştirilmesi için izin ve talimat verilmiştir) Bölücü terör örgütüne karşı son bir yıl içinde Mazıdağı, Dargeçit, Derik, Nusaybin, Kızıltepe ve diğer ilçe merkezlerinde ve kırsallarında kahraman polisimiz, askerimiz ve korucularımız ile tam bir uyum ve hukuk içinde başarılı operasyonlar gerçekleştirilmiştir.

Bölücü terör örgütü mensuplarına karşı Nusaybin'de yürütülen müşterek operasyon da başarıyla sonuçlandırılıp vatandaşlarımız terör tasallutundan kurtarılacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

DHA

Kaynak: Diyarbakır Söz