Görüş Bildir

O öğretmene tepki büyük!

O öğretmene tepki büyük!

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesinden öğretmenin Kürtçe tahammülsüzlüğüne kınama Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, Nusaybin’de bir öğretmenin sosyal medyada, “İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı.” nefret paylaşımını kınadı.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, bir öğretmenin sosyal medya hesabından Kürtçe ile ilgili nefret içeren paylaşımına tepkiler gelemeye devam ediyor.

İddiaya göre, Büşra T isimli şahıs öğretmen, sosyal medya hesabından ırkçı paylaşımda bulunarak, “Artık tayinim çıkabilir mi Allah'ım. İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı” diye yazdı. Şahsın bu paylaşımı sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

Nusaybin Kaymakamlığından açıklama geldi

Bunun üzerine yazılı açıklama yapan Nusaybin Kaymakamlığı, öğretmenin sosyal medya hesabından bilgisi dışında Kürtçe ile ilgili kendisine ait olmayan ifadeler kullanıldığını ileri sürdü.

Kaymakamlık açıklamasında, "Öğretmenimiz, durumu fark etmesi üzerine, Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğüne suç duyurusunda bulunmuş olup, adli tahkikata ilişkin süreç başlatılmıştır." ifadesi kullanıldı.

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi: Faşizan açıklamaları esefle kınıyoruz

Konuya ilişkin bir tepki de Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesinden geldi. Şube Başkanı Eyyüp Değer tarafından yapılan açıklamada, “Allah (Celle Celaluhu) Kur’an-ı Kerim’de Rum Suresinin 22. ayetinde tüm insanlığa şu çağrıda bulunmuştur: ‘Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır.’ Yüce Rabbimiz Kur’an-ı kerimde buyurduğu üzere bütün diller Allah’ın ayetleridir. Bir dili inkâr eden veya bir dile karşı nefret besleyen tüm ayetlere karşı aynı düşünceyi taşımaktadır.” dedi.

Mezopotamya’nın kadim topraklarının binlerce yıldır birçok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığın hatırlatan Şube Başkanı Değer, “İnsanların bu farklılıklara rağmen kardeşçe yaşadığı, çan ve ezan sesinin harmanlandığı Mardin’de, ne yazık ki Nusaybin’den bir öğretmenin ayrımcı, faşizan bir paylaşımı tüm eğitim camiasını derinden üzmüştür.” dedi.

Değer, “Hiç düşünmedik, aklımızın en ufak bir köşesinden bile geçmedi ama bir öğretmen düşünün, içinde insan sevgisi yok, bir öğretmen düşünün kendisini bağrına basan şehrin insanlarına üstten bakıyor, onların konuştuğu dile tahammül edemiyor, bir öğretmen düşünün tahammül edemediği dili konuşan öğrencilerin gözlerine bakarken gülüyor ama içinde onlara karşı tahammülsüzlük ve nefret besliyor.” diye konuştu.  
Etiketler: |