Görüş Bildir

Oturma eylemi yapınca gözaltı

Oturma eylemi yapınca gözaltı

Kayıp Gülistan Doku'nun annesi ve ablası Seyit Rıza Meydanı'nda oturma eylemi başlattı. Anne Bedriye Doku "Ben kızımı devlete emanet ettim. Benim kızım bir öğrenci. Nerede Gülistan" diye sordu.

Tunceli'de 5 Ocak 2020 tarihinden beri kayıp olan Gülistan Doku’nun annesi ve ablası Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemine başladı. Anne ve kızı, öğleden sonra polis tarafından gözaltına alındı.

EYLEM BAŞLATTILAR

Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku’nun erkek arkadaşı Rus asıllı Zainal Abarakov’un tutuklanması talebi reddedilmişti. Abla Aygül Doku, şüpheli Zainal Abakov’un Gülistan’a 5 Ocak’ta “Az kalsın senin yüzünden annemin bütün planları bozuluyordu, evde çok kötü bir şey çıktı” diye mesaj attığını açıklamıştı. Abla Doku, “O gece annesinin planlarının bozulacağı kadar nasıl bir konu konuşuldu, Gülistan neye şahit oldu?” diye sormuş ve yetkililere “Siz kızımızı bulmuyorsunuz, aileyi sorgulamıyorsunuz. Kızımız intihar edebilecek biri değil” diye seslenmişti.

KIZIMI VERİN BANA

Gülistan’ın bulunması için annesi ve ablası Tunceli'de Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemine başladı. Anne Bedriye Doku, “Hepinizin evladı vardır. Ben bir anneyim. Ben kızımı devlete emanet ettim. Benim kızım bir öğrenci. Nerede Gülistan nerede, Gülistan Doku nerede? Benim ciğerim yanıyor” diye feryat etti.

Abla Aygül Doku ise 247 gündür haber alamadıkları Gülistan için oturma eylemi başlattıklarını belirterek, kardeşi bulunana kadar burada eylemi sürdüreceklerini söyledi.

GÖZALTINA ALINDILAR

Anne ve kızı, eylemin Valiliğin kentteki eylem ve etkinlik yasağı kararı gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. İfadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Gözaltına alınmalarını duyuran aile avukatları Ali Çimen, çocuklarını bulunması talebiyle başlatıldığını dile getirdi. Çimen, gözaltına alınmalarının hukuksuzluk olduğunu söyledi.

‘SIRTIMA TEKME ATTI’

Doku’nun ablası Aygül Doku ise sosyal medya hesabında şu paylaşımda bulundu: “Kız kardeşimiz için yaptığımız oturma eyleminde gözaltına alındık niye dedik polis kadın memuru sırtıma tekme attı iki üç kere daha sonra onu çekmeye çalıştım diğer polis memuru gelip telefonumu alıp videoyu sildi Annem bayıldı şuan hastanede darp raporu alıyoruz.”
Etiketler: |