Görüş Bildir

Peygamber Sevdalılarından "sahabe ayı" etkinlikleri

Peygamber Sevdalıları Vakfı, “sahabe ayı” olarak ilan ettiği kasım ayında “Yolumuzu Aydınlatan Yıldızlar” temasıyla sahabe programları düzenleyecek.

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından Asr-ı Saadet döneminin yıldızları olan Resul-i Ekrem Efendimizin ashabının daha iyi tanınması, topluma tanıtılması ve hayatlarından örnek alınması için “sahabe ayı” olarak ilan ettiği kasım ayı içerisinde "Yolumuzu Aydınlatan Yıldızlar" temasıyla sahabelerin konu alınacağı etkinlik ve programlar düzenleyeceği belirtildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Peygamber Sevdalıları Vakfı Batman İl Koordinatörlerinden Nurettin Teymur,  bu yılki sahabe ayında Hazreti Peygamber’in kızı Fatımat’üz Zehra’yı, erkelerden ise Abdurrahman bin Avf’ın ele alınacağını söyledi.

“ALLAH; ENSAR VE MUHACİR’İ ÖVMÜŞTÜR”

Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetinde Allah’ın (Azze ve Celle) Ensar ve Muhacir’i övdüğünü kaydeden Teymur, “Onlar, en zor zamanlarda canlarını ve mallarını hak yolunda feda ederek Allah ve resulünün rızasını kazanmak için gayret gösterdiler. Onlar, Hazreti Peygamber’in en yakın arkadaşlarıydılar. Hazreti Peygamberin o seçkin ashabının, dost ve yarenlerinin, o yol gösterici kutup yıldızlarının hayatlarının daha yakından bilinmesi; Müslümanların, İslam’ı anlamasında ve yaşamasında kolaylık sağlayacaktır.” dedi.

“HER SAHABEDE ÖRNEK ALINMASI GEREKEN FARKLI VASIFLAR VARDIR”

Müslümanlar için her bir sahabinin öne çıkan ve örnek alınması gereken bir vasfının bulunduğunu aktaran Teymur, “Sadakatin, adaletin, hikmetin, tilavetin, emanetin ve iffetin en güzel örneklerini sergileyen bu seçkin insanlar;  eğitimlerini, her yönüyle örnek alınan Hazreti Peygamber’den almıştır. Onları tanımak, Hazreti Peygamber’i ve İslam’ı tanımak demektir.” diye konuştu.

Teymur sözlerine şöyle devam etti: “Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak İslam’ın ve onun yüce peygamberinin tanınması için birçok etkinliğe imza attığımız gibi, 2015 yılından itibaren de Kasım ayını Sahabeler Ayı ilan edip her yıl bu ayda farklı sahabeleri yâd ederek halkımızın hizmetine sunuyoruz. 2015 Kasım ayında Hazreti Ebubekir’i, ‘Hazreti Ebubekir ve Sadakat’; 2016 Kasım ayında Hazreti Ömer’i, ‘Faruk’ul Adil’;  2017 Kasım ayında Hazreti Osman’ı, ‘Hayâ ve Edep Timsali’; 2018 Kasım ayında Hazreti Ali’yi ‘İlmin Kapısı’ temasıyla anlatan etkinlikler düzenledik. 2019 yılından itibaren de Aşere-i mübeşşereden sahabelerin yanı sıra seçkin hanım sahabeleri de programımıza dâhil ettik.  Bu sene de hanım sahabilerden nübüvvet bahçesinin nadide gülü, çilelerle pişmiş, acılarla olgunlaşmış, iffet ve edep timsali, babasının annesi, babasının kızı, cennet hanımların efendisi, Firdevslerin Kevser’i, Hasan ve Hüseyin’in annesi, sabrın ve fedakârlığın timsali olan Hazreti Peygamber’in kızı Hazreti Fatımat’üz Zehra’yı her yönüyle halkımıza tanıtmaya çalışacağız. Erkek sahabilerden ise ilk Müslümanlardan olan, varlıklı olmasına rağmen tüm mal varlığını geride bırakıp Habeşistan ve Medine’ye hicret eden, malının çokluğundan dolayı ‘Ya nimetlerin tamamı şimdi verilmişse’ diye endişe eden, tüm gazvelerde Hazreti Peygamber’le beraber olan, beş yüz develik bir kervanı tek seferde infak edecek derecede cömert olan, cennetle müjdelenen, yolumuzu aydınlatan yıldızlardan olan Hazreti Abdurrahman b. Avf’ın hayatını örnek alınması gayesiyle ele alacağız.”

İLK ETKİNLİK BATMAN’DA

İlk etkinliğin Batman’da gerçekleşeceğini vurgulayan Teymur, “Bu yıl toplam 5 yerde etkinlik düzenleyeceğiz inşallah. İlk etkinliğimiz 1 Kasım’da akşam saat 20.30’da Batman’da olacak. Sırasıyla 8 Kasım’da Van’da, 15 Kasım’da Adana’da, 22 Kasım’da İstanbul’da ve 29 Kasım’da da Diyarbakır’da etkinliklerimiz olacak.

Batman etkinliğinin içeriği ile ilgili bilgi veren Teymur, “ 1 Kasım Pazar günü ilimizde yapacağımız etkinliğimiz akşam saat 20.30’da youtube kanalı, sosyal medya, facebook ve twitter üzerinden takip edilebilecek.  Programımızda iki konuşmacı olacak. Programın ilk konuşmasında efendimizin seçkin ashabının genel özellikleri anlatılacak. Programın ikinci konuşmacısı ise “Kasım Ayı, Sahabe Ayı” etkinliklerimizle ilgili bilgilendirmede bulunacak. Bu ayı sahabe ayı olarak ilan etmemizin nedenlerini açıklayacak. “ diye konuştu.

“EN GÜZEL ŞEKİLDE İSTİFADE EDİLMESİNİ DİLİYORUZ”

Herkesi programlardan istifade etmeye davet eden Teymur, “Vakfımızın Yolumuzu Aydınlatan Yıldızlar programlarını ihya etmedeki temel amacı; İslam’ı, Hazreti Peygamber’i, Allah ve Resulüne tam bir teslimiyetle bağlı olan fedakâr sahabileri; halkımıza, ailemize, genç neslimize örnek olma gayesiyle tanıttırmaktır. Bu münasebetle herkesin bu programlardan en güzel şekilde istifade etmesini dileriz.” diye konuştu.