Görüş Bildir

Sivilleşme sadece askeri darbeler olmaması demek değildir

Sivilleşme sadece askeri darbeler olmaması demek değildir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bir ülke ne kadar sivilleşirse demokratikleşirse o kadar kalkınır. Sivilleşme sadece askeri darbeler olmaması demek değildir" dedi.

Bu yıl 16'ncısı düzenlenen Türkiye Kent Konseyleri Genel Kurul Toplantısı Antalya'nın Alanya İlçesi'ndeki Titan Select Otel'de gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın sadece turizmin, ticaretin ve tarımın başkenti değil, diplomasinin de başkenti olmaya başladığını söyledi.
Antalya'da dünya için, bölge için önemli kararlar almaya başladıklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, "Birkaç gün sonra NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı gerçekleştirilecek. NATO'nun işbirliği içinde olduğu yaklaşık 60 dışişleri bakanı ve temsilcilerini de ağırlayacağız. Bu yılın sonunda da G20 Zirvesi'ni Antalya'da gerçekleştireceğiz. Türkiye G20'nin dönem başkanlığını yürütüyor. Dünyanın en zengin ülkelerinin dönem başkanlığını seçimle kazandı. G20'de sadece zengin ülkelerin çıkarları değil az gelişmiş ülkelerin sorunlarını da gündemde tutacağız. Gündemlerimizden bir tanesi de çevre, iklim değişikliği, kentleşme ve kalkınma. Klasik bir G20 Zirvesi'nden farklı bir zirveye ev sahipliği yapacağız" diye konuştu.

SİVİLLEŞMEDE BÜYÜK ROL

Bir ülkenin sivilleşmesi ve demokratikleşmesi oranında kalkınacağını vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sivilleşme sadece askeri darbeler olmaması demek değildir. Türkiye'de artık darbeler konuşulmuyor. Ama sivilleşmede resmi kurumların rolünden ziyade sivil toplum kuruluşlarından ne kadar alabiliyoruz? Çıkardığımız yasalar, kent konseyi dahil ve belediyecilik faaliyetlerindeki düzenlemelerin amacı da o, yani yenileşme. Yetkileri yerele vermenin hiçbir mahsuru yok. Bazen Türkiye'nin hassasiyetleri bakımından yanlış yorumlayanlar ve böyle çekenler var ama böyle değil. Bir ülke ne kadar yerelleşirse ve sivilleşirse o ülke o kadar güçlü olur, dinamikleri daha sağlam olur. Biz buna inanıyoruz. İnşallah sivil toplum örgütleri ileriki dönemlerde sadece şehirlerde değil çok daha fazla rol alır. Yasa çıkarmada, yasaların tasarı haline gelmesinde, meclisten geçmesinde, şehirdeki belediye meclisinden geçmesinde önemli rol oynar."

ENTEGRASYON ÖRNEĞİ

Alanya'da yaşayan çok fazla dostu olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu, şöyle dedi:
"'Yeni Alanyalılar' olarak gördüğümüz yerleşik yabancılar entegrasyonun güzel örneğidir. Bugün dünyada yaşanan sorunlardan bir tanesi de entegrasyon sorunu, uyum sorunudur. Bunun önündeki en büyük engel de hoş görüşsüzlük, ırkçılık, ayrımcılık ve de yabancı düşmanlığı. Yabancı olan herkese düşman oluyoruz. Bugün Avrupa'nın iki hastalığı var. Birisi artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlük, diğeri de terör. Terör herkesi tehdit ediyor. İnsanlığı, inandığımız değerleri, tehdit etmeye başladı. İkisi de birbirini tehdit ediyor. Alanya ise bu anlamda hoşgörü ve entegrasyonda en örnek şehirdir."