Görüş Bildir

Sokağa çıkma yasağı bitti! İşte Bakanlık açıklaması

Sokağa çıkma yasağı bitti! İşte Bakanlık açıklaması

30 - 31 Mayıs hafta sonu sokağa çıkma yasağı şu dakikalarda son buldu. İçişleri Bakanlığı hakkında işlem yapılan kişi sayısı ve 2 gün yasağın neler kazandırdığı ile alakalı açıklama yaptı.

30 - 31 Mayıs hafta sonu sokağa çıkma yasağı şu dakikalarda son buldu. İçişleri Bakanlığı  hakkında işlem yapılan kişi sayısı ve 2 gün yasağın neler kazandırdığı ile alakalı açıklama yaptı. İçişleri Bakanlığı, hafta sonu için ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

*Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında; 29 Mayıs cuma günü saat 24.00 itibarıyla 15 ilimizde başlayan sokağa çıkma kısıtlaması bu gece saat 24.00'te sona erecektir.

*Söz konusu kısıtlama kararına uymayan toplam 9 bin 877 kişiye Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK'nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapılmıştır.

428 YERLEŞİM YERİNDEN KARANTİNA KALKTI

*Bugün saat 20.00 itibarıyla 24 ilimizdeki, 2 belde, 20 köy, 34 mahalle ve 2 mezra olmak üzere toplam 58 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmaktadır. Karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerindeki toplam nüfus 51.669' dur.

Öte yandan 64 ildeki, 428 yerleşim yerinde ise karantina kararı kaldırılmıştır.

KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT UYARISI

*Gelinen nokta itibarıyla, bir süredir büyük bir toplumsal başarıyla uyguladığımız tedbirlerin salgının yayılmasını önleme noktasında olumlu netice vermesi, vaka artış hızındaki düşüşle birlikte kontrollü normalleşme sürecine geçilmiştir.

*Bugüne kadar yapılan fedakarlıkları düşünerek adım atmak, 'kontrollü sosyal hayat'ı öncelemek, bireysel korunma tedbirlerimizi, maske kullanımı - sosyal mesafeye riayet ve el hijyeni gibi bireysel önlemlerimizi hassasiyetle uygulamaya devam etmek, başarımızı kalıcı hale getirmek için şarttır.

"ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ"

*Kontröllü sosyal hayatımızda market, alışveriş merkezi, restoran, lokanta, park/ piknik alanları, mesire yerleri, berber, kuaför, pazar yeri, cadde ve sokak gibi dış mekanlarda maske kullanma ve mesafe kurallarını uygulamaktan asla vazgeçmemeliyiz. Unutmamalıyız ki tedbirlere güçlü şekilde uyduğumuz sürece salgını kontrol altında tutabiliriz.

Aziz Milletimize, bu zorlu süreçte gösterdikleri sabır, fedakarlık ve özveriden dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz. Milletimizin desteği ile her zorluğun üstesinden geldiğimiz gibi Covid-19 salgının da üstesinden geleceğiz.